Małgorzata Dankowska

Podatek od sprzedaży detalicznej zawieszony do 2020 roku

Przepisy ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej będą stosowane do przychodów z tego tytułu osiągniętych dopiero od 1 stycznia 2020 r. Nowelizacja oczekuje na podpis prezydenta.

Jak spółka powinna klasyfikować budynek biurowy, gdy świadczy na rzecz najemców także ochronę i utrzymania obiektu??

Gdy właściciel biurowca świadczy na rzecz najemców także ochronę i utrzymania obiektu, a czynności te są nieznaczną częścią przedsięwzięcia, to budynek pozostaje nieruchomością inwestycyjną.

Kiedy rozpocząć kapitalizację kosztów budowy

Dla ustalenia momentu, od którego spółka powinna kapitalizować wydatki na przedsięwzięcie deweloperskie, kluczowe jest określenie przez kierownictwo, na ile prawdopodobna jest realizacja projektu.

Sprzedaż nieruchomości jako przedsiębiorstwa - skutki dla CIT, VAT i PCC

Ustrukturyzowanie transakcji zbycia centrum handlowego jako przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powoduje, że nie podlega ona podatkowi od towarów i usług.

Jak zakwalifikować wieloletnią inwestycję dewelopera w sprawozdaniu finansowym

Klasyfikacja wznoszonego przez dewelopera wieloetapowego projektu jest w niektórych przypadkach kwestią osądu kierownictwa jednostki, który powinien zostać wyraźnie ujawniony w informacji dodatkowej do sprawozdania finansowego.

Gdy inwestor buduje drogę na gminnej działce

Podatkowe i księgowe ujęcie wykonania dojazdu do centrum handlowego przez inwestora będzie zależało od tego, czy przekazanie infrastruktury samorządowi nastąpi nieodpłatnie czy za symboliczną złotówkę.

Czy odroczenie terminu spłaty wpływa na prezentację kredytu w sprawozdaniu finansowym

Spółka ujmuje zobowiązania finansowe jako krótkoterminowe nawet wtedy, gdy umowa modyfikacji terminów spłat zmieniająca jego charakter na długoterminowy została zawarta po zakończeniu roku, a przed zatwierdzeniem sprawozdania.

Jak ująć w księgach długoterminową umowę najmu jako leasingu finansowego?

Leasing jest klasyfikowany jako finansowy, jeżeli następuje przeniesienie zasadniczo całego ryzyka i pożytków na korzystającego z tytułu posiadania przedmiotu umowy. W pozostałych przypadku mamy do czynienia z leasingiem operacyjnym.

Jak prezentować koszty i przychody z tytułu opłat eksploatacyjnych

Spółka, która otrzymuje miesięczne opłaty od najemców i ostateczne rozlicza koszty po dniu bilansowym, powinna wystawić faktury korygujące do pierwotnych faktur. Dla celów podatku dochodowego i podatku od towarów i usług korektę robi się wstecznie.

Jakie rezerwy projektowe w sprawozdaniu dewelopera mieszkaniowego

Spółka nie ma obowiązku utworzenia specyficznej rezerwy w części, w jakiej dotyczy ona jeszcze niesprzedanych lokali, ponieważ nie jest związana umową, która wymagałaby zrealizowania naprawy.