Rezydencja podatkowa osoby pracującej za granicą

Osoba, która w trakcie roku pracuje w różnych krajach, musi określić swoją rezydencję podatkową. To od niej zależą powinności wobec organów w danym kraju oraz wysokość zobowiązania, które powinno trafić do kasy państwa.

Publikacja: 30.01.2017 05:50

Rezydencja podatkowa osoby pracującej za granicą

Foto: 123RF

Ustalenie rezydencji podatkowej osoby pracującej za granicą jest kluczowe dla ustalenia jej obowiązków wobec fiskusa. Jeśli podatnik ma miejsce zamieszkania w Polsce, wówczas przed krajową administracją podatkową musi wykazywać wszystkie uzyskane w danym roku dochody – również te zagraniczne – eliminując uiszczenie podatku od tego samego dochodu w obydwu jurysdykcjach, przy zastosowaniu odpowiednich metod unikania podwójnego opodatkowania. W takim przypadku mamy do czynienia z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym.

W sytuacji odwrotnej, tzn. gdy podatnik mieszka na co dzień za granicą, a w Polsce zarabia, na terytorium RP będzie podlegał opodatkowaniu od sum, które zarobił w kraju nad Wisłą. Podatnik podlega wówczas ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

Pozostało 95% artykułu
Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt