Wpłata do PPK zmniejszy firmowy przychód

To, w którym miesiącu pracodawca wliczy wpłaty do pracowniczego planu kapitałowego do kosztów uzyskania przychodów, zależy od tego, czy dokonał ich w ustawowym terminie.

Publikacja: 21.09.2023 02:00

Wpłata do PPK zmniejszy firmowy przychód

Foto: Adobe Stock

Wydatki poniesione na zapewnienie prawidłowej realizacji obowiązków wynikających z ustawy o PPK stanowią dla podmiotu zatrudniającego koszty uzyskania przychodów. Tak wynika z art. 22 ust. 1ba ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) oraz art. 15 ust. 1da ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT).

Ustawy podatkowe nie określają katalogu tych wydatków, poza wskazaniem wpłat dokonywanych do PPK w części finansowanej przez podmiot zatrudniający. Wydaje się jednak, że wydatkami mogącymi stanowić koszty uzyskania przychodów z powyższego tytułu mogą być także koszty i opłaty związane z prawidłową realizacją obowiązków wynikających z ustawy, takie jak np. koszty przelewów bankowych dotyczących wpłat do PPK.

Pozostało 84% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Prawo karne
Słynny artykuł o zniesławieniu ma zniknąć z kodeksu karnego
Prawo karne
Pierwszy raz pseudokibice w Polsce popełnili przestępstwo polityczne. W tle Rosjanie
Podatki
Kiedy ruszy KSeF? Ministerstwo Finansów podało odległy termin
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Podatki
Ministerstwo Finansów odkryło karty, będzie nowy podatek. Kto go zapłaci?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?