Podstawą do naliczenia wpłat do PPK jest całe wynagrodzenie uczestnika

Pracodawca oblicza i pobiera wpłaty do PPK od wynagrodzenia uczestnika PPK, którym jest – co do zasady – podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Podstawą do naliczenia wpłat do PPK może być m.in. wartość świadczenia niepieniężnego.

Publikacja: 25.08.2023 02:00

Podstawą do naliczenia wpłat do PPK jest całe wynagrodzenie uczestnika

Foto: Adobe Stock

- Pracownica – „zapisana” PPK – przez cały sierpień jest na zwolnieniu lekarskim, w związku z czym w sierpniu pracodawca nie wypłaci jej żadnego wynagrodzenia, z którego mógłby pobrać wpłaty do PPK. Pracodawca udostępnia jej w sierpniu lokal mieszkalny. Wartość tego świadczenia (w naturze) jest wliczana do podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Czy pracodawca ma obowiązek naliczyć od tej kwoty wpłaty do PPK?

Tak, ale tylko wpłaty finansowane przez pracodawcę. Pracodawca oblicza i przekazuje do instytucji finansowej wpłaty do PPK, finansowane z jego środków, a także oblicza, pobiera z wynagrodzenia uczestniczki PPK (w terminie wypłaty wynagrodzenia) i przekazuje do instytucji finansowej wpłaty do PPK finansowane przez uczestniczkę.

Pozostało 81% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?