Czy zwalniany emeryt może liczyć na dwie odprawy?

Odprawa w związku z likwidacją stanowiska nie wyłącza odprawy emerytalnej.

Aktualizacja: 15.05.2016 13:29 Publikacja: 15.05.2016 07:00

Czy zwalniany emeryt może liczyć na dwie odprawy?

Foto: 123RF

Z powodu likwidacji stanowiska pracownica otrzymała wymówienie. W chwili upływu okresu wypowiedzenia spełniać będzie warunki do uzyskania emerytury, na którą ma zamiar przejść. Czy jeżeli wypłacamy odprawę w związku z likwidacją stanowiska (wyższą od odprawy emerytalnej), to przysługuje też ta emerytalna?

Tak,

obie te odprawy są niezależne od siebie. Dlatego w dniu rozwiązania stosunku pracy pracownica powinna otrzymać oba te świadczenia.

Odprawa z racji likwidacji stanowiska przysługuje zgodnie z ustawą z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (tekst jedn. DzU z 2015 r., poz. 192 ze zm.; dalej: ustawa). Będzie tak wtedy, gdy łącznie spełnione są następujące warunki:

- pracodawca dokonujący wypowiedzenia zatrudnia co najmniej 20 pracowników,

- wypowiedzenie dokonywane jest w zakresie zwolnień grupowych, ale także indywidualnych,

- podyktowane jest to przyczynami niedotyczącymi załogi, przy czym przy zwolnieniu indywidualnym wyłącznymi przesłankami wypowiedzenia są przyczyny niedotyczące pracowników.

Pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z racji niezdolności do pracy lub emerytury, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę lub emeryturę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Tak stanowi art. 921 k.p., ale przepisy zakładowe mogą gwarantować wyższą wielokrotność.

Istotne jest to, że związek ustania stosunku pracy z przejściem na emeryturę lub rentę nie może być traktowany jako równoznaczny z ustaniem stosunku pracy z powodu przejścia na emeryturę lub rentę. Do nabycia prawa do odprawy emerytalnej nie jest konieczne, aby rozwiązano stosunek pracy z powodu przejścia pracownika na rentę lub emeryturę. Przyczyna nie ma wpływu na prawo do tej wypłaty. Tak uznał Sąd Apelacyjny w Szczecinie w wyroku z 30 października 2014 r. (III AUa 136/14).

Ani kodeks pracy, ani ustawa nie wprowadzają jakichkolwiek ograniczeń dotyczących prawa do tych odpraw przy zbiegu z innym świadczeniem. Obie są niezależne od siebie.

—Marek Rotkiewicz

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił