„Nazistowscy miliarderzy": Kapitał Trzeciej Rzeszy

„Idź i znajdź to hitlerowskie złoto” – powiedział kolega z redakcji Davidowi de Jongowi.

Publikacja: 02.05.2024 17:00

Niemiecką opinię publiczną oburzyła wypowiedź 26-letniej dziedziczki giganta cukierniczego, który wykorzystywał przymusowych robotników w trakcie II wojny światowej. „Płaciliśmy robotnikom przymusowym dokładnie takie same pensje jak Niemcom i traktowaliśmy ich dobrze” – jej słowa rozpoczęły dyskusję o udziale niemieckiego biznesu w nazistowskich zbrodniach.

„Idź i znajdź to hitlerowskie złoto” – powiedział kolega z redakcji Davidowi de Jongowi. Na jego książkę „Nazistowscy miliarderzy” składają się artykuły, które pisał dla „Bloomberga”. Członkowie większości wymienionych w niej niemieckich dynastii biznesowych odmówili komentarza, za to skarbnicą wiedzy okazały się niemieckie antykwariaty. Autor przedstawia losy takich przedsiębiorstw wspierających politykę Hitlera jak rodzinne biznesy Oetkerów czy Porsche-Piëchów. Drobiazgowo prześledził ich współpracę z nazistami, drzewa genealogiczne oraz rozliczenia powojenne.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Plus Minus
Bajka o inteligenckim etosie
Plus Minus
Michał Szułdrzyński: Do zobaczenia po zwycięstwie
Plus Minus
„Czarodziejska góra”: W cieniu wielkiej góry
Plus Minus
Dziewictwo utracone w Paryżu
Plus Minus
Marek Stelar: Sprzyja mi noc
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy