Jedna zasada jednakże obowiązuje od początku niezmiennie: [b]nie trzeba zwracać upustu w razie darowania i sprzedaży mieszkania przed upływem okresu karencji na rzecz osoby bliskiej. [/b]
Przez wiele lat nie było jasne, czy obowiązek zwrotu bonifikaty przechodzi na osobę bliską. Tę zasadniczą wątpliwość rozstrzygnął Sąd Najwyższy w uchwale z 11 kwietnia 2008 r. (sygn. III CZP 130/07) podjętej w składzie siedmiu sędziów. SN stwierdził w niej, że nabywcą nieruchomości obciążonej obowiązkiem zwrotu bonifikaty jest wyłącznie pierwotny nabywca. Nie nie jest nim osoba bliska, która sprzedała mieszkanie uzyskane od niego w drodze czynności prawnej – umowy sprzedaży czy darowizny.
Uchwała odnosi się jednak tylko do mieszkań wykupionych przed 22 października 2007 r. Od tej daty obowiązuje bowiem nowy art. 68 ust. 2a ustawy z 1997 r. o gospodarce nieruchomościami obciążający w sposób jednoznaczny obowiązkiem zwrotu bonifikaty osoby bliskie, które wyzbyły się mieszkania przed upływem pięciu lat od dnia jego wykupu od gminy czy Skarbu Państwa przez pierwotnego nabywcę.
W odniesieniu do mieszkań wykupionych przed 22 października 2007 r. także zresztą nie było pewności, czy obowiązek zwrotu przechodzi na spadkobierców. W nauce prawa przeważał pogląd, że gmina zwrotu upustu od spadkobiercy żądać nie może. Nie było co do tego zgody w Sądzie Najwyższym. Sąd ten miał teraz okazję ponownie zająć stanowisko w tej kwestii w związku ze sprawą Izabeli Cz., która przed upływem okresu karencji sprzedała mieszkanie odziedziczone po siostrze. Ta wykupiła je od gminy w 1999 r., gdy obowiązywał dziesięcioletni okres karencji. Izabela Cz. sprzedała je w maju 2004 r.
[srodtytul]Spadkobierca nie musi oddawać [/srodtytul]
Sąd I instancji uwzględnił skierowane przeciwko spadkobierczyni żądanie zwrotu bonifikaty udzielonej przy wykupie jej zmarłej siostrze. Przyznał gminie całą dochodzoną kwotę. Uznał, że nie można tu się odwołać do wspomnianej uchwały siedmiu sędziów SN z 2008 r. Sytuacja spadkobiercy jest inna niż osoby bliskiej, która nabyła mieszkanie od pierwotnego nabywcy w drodze darowizny czy kupna.