NSA orzekł tak po rozpatrzeniu sprawy przeniesienia funkcjonariusza Państwowej Straży Pożarnej z Komendy Powiatowej do jednostki znajdującej się w innym mieście.
O transferze zadecydował Mazowiecki Komendant Wojewódzki PSP po tym, jak dowiedział się, iż funkcjonariusz jest bratem strażaka, który pełni służbę na stanowisku Komendanta Powiatowego PSP, będąc jednocześnie jego przełożonym.
Przeniesienie nastąpiło na podstawie ustawy o Państwowej Straży Pożarnej, która stanowi, że funkcjonariusz może zostać przeniesiony z urzędu do jednostki organizacyjnej w innej miejscowości w razie pełnienia służby w tej samej jednostce organizacyjnej przez małżonków albo osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia, jeżeli między tymi osobami istnieje stosunek podległości służbowej. W decyzji o przeniesieniu wskazano przede wszystkim na przesłankę dobra służby.
Przenoszony strażak odwołał się do Komendanta Głównego PSP. Wskazał, że pomiędzy nim a bratem w stopniu Komendanta Powiatowego, nie zachodzi bezpośrednia podległość służbowa, co powoduje, że jego sytuacja nie narusza interesu PSP . Dodał, że postępowanie administracyjne nie ujawniło jakichkolwiek przyczyn, dla których przeniesienie byłoby konieczne i zasadne. Natomiast sam fakt pokrewieństwa pomiędzy strażakiem i Komendantem nie stanowi wystarczającego uzasadnienia decyzji o przeniesieniu.
Zarzucił również Komendantowi Wojewódzkiemu, że w całym postępowaniu praktycznie uniemożliwiono mu wyjaśnienie swojego stanowiska i przedstawienie swojego zdania w sprawie.