Marek Domagalski: Ilość kontroli rozmywa jej jakość

Wolność obywateli, w tym przedsiębiorców, która słusznie ma wielu zwolenników, wymaga jednak sprawnego nadzoru finansowego w państwie. To czy powinien go sprawować jeden urząd czy więcej i komu ma podlegać, to sprawa specjalistów. Na pewno powinniśmy wiedzieć, który urząd za co odpowiada.

Aktualizacja: 16.10.2016 09:11 Publikacja: 16.10.2016 07:30

O potrzebie sprawnego nadzoru finansowego przypomniała dyskusja, jak pomóc frankowiczom i kogo tą pomocą obciążyć. To niejedyny problem z sektorem finansowym. Tylko w jednej z ostatnio rozpatrywanych spraw w Sądzie Najwyższym nieuczciwa pracownica dużego banku wykonała kilkaset złodziejskich transakcji, okradając klientów na 4,7 mln zł. Gwoli sprawiedliwości, namierzyła ją kontrola banku, ale dopiero po czterech latach.

Mówimy tu jednak nie o indywidualnych przestępstwach, ale o masowych nieprawidłowościach na niekorzyść nie dość świadomych klientów, często formalnie zgodnych z prawem, takich jak polisolokaty, kredyty indeksowane do obcych walut, toksyczne opcje walutowe dla firm czy jedna z młodszych afer – Amber Gold. Wydarzyły się, choć u swego zarania III RP przeżyła kosztowne afery Funduszu Obsługi Zadłużenia Zagranicznego i Art B.

Dostęp do artykułu wymaga aktywnej subskrypcji!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Prawne
Kazus Szmydta. Wypadek przy pracy sądownictwa administracyjnego czy pytanie o jego sens?
Opinie Prawne
Prof. Marek Safjan: Prawo jest jak kostka Rubika
Opinie Prawne
Gwiazdowski: Sejm z Senatem przywrócili praworządność. Obrońcy praworządności protestują
Opinie Prawne
Marek Kutarba: Jak mocno oskładkowanie zleceń uderzy dorabiających po kieszeni?
Opinie Prawne
Pietryga: Przełom w KRS na wyciągnięcie ręki. Czy Tusk pozwoli na sukces Bodnarowi?