Marek Domagalski: Sędziowie z klapkami na oczach

Bezprecednosowa ucieczka sędziego Szmydta „pod opiekę” białoruskich władz winna uświadomić kierownictwu państwa i sędziom, na jakie zagrożenia narażone jest sądownictwo i Polska.

Publikacja: 15.05.2024 04:31

Tomasz Szmydt

Tomasz Szmydt

Foto: PAP/Rafał Guz

Nie wystarczą teraz gdybania, że to może jakiś „wariacki przypadek” – cokolwiek miałoby to znaczyć – i co na pierwszy rzut oka jest mało prawdopodobne. W tak wyedukowanym środowisku, doświadczonym w badaniu zachowania ludzi (udających niewiniątka), jest niepojęte, by nic podejrzanego w zachowaniu tego człowieka i jego awansach nie zauważono. Tym bardziej że nie był to liniowy sędzia orzekający w sprawach o drobne kwoty czy alimenty, ale skierowany m.in. do spraw funkcjonariuszy służb mundurowych, w tym wojskowych. Na dodatek pracował w Krajowej Radzie Sądownictwa, która ma być filtrem do wybierania najlepszych z najlepszych prawników na sędziów, a już samo oświadczenie majątkowe (tak szumnie przecież wprowadzone) potwierdzające skromny majątek i duży dług powinno zwrócić uwagę, że coś tu nie gra, że może tu chodzić o jakieś podwójne życie.

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Rzecz o prawie
Łukasz Guza: Prokuratura w blasku fleszy
Rzecz o prawie
Daniela Wybrańczyk: Szybki rozwód, śmiały plan
Rzecz o prawie
Jacek Dubois: Zły przykład w dobrej sprawie
Rzecz o prawie
Marek Domagalski: Prokuratura pędzi po krętej drodze
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Rzecz o prawie
Natalia Daśko, Janusz Bojarski: Gdy żołnierze strzelają na granicy