Rozpoczęcie budowy zawsze następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na budowie. Zalicza się do nich: wytyczenie geodezyjne obiektu, wykonanie niwelacji terenu (geodezyjne wyznaczanie różnicy wysokości), zagospodarowanie terenu wraz z budową tymczasowych obiektów oraz wykonanie przyłączy do sieci infrastruktury technicznej na potrzeby realizowanej inwestycji.
W praktyce ma to duże znaczenie, bowiem ich wykonywanie uznawane jest już za budowę i może być realizowane wyłącznie na terenie objętym pozwoleniem na budowę lub zgłoszeniem. Przystąpienie do takich prac wcześniej, np. w trakcie załatwiania formalności w urzędzie, zostanie uznane za samowolne prowadzenie robót budowlanych i inwestor może zostać pociągnięty za to do odpowiedzialności – w tym karnej (art. 93 prawa budowlanego przewiduje za to grzywnę).
Wybór wykonawcy
Jeszcze przed rozpoczęciem właściwych robót budowlanych obowiązkiem inwestora jest wybór wykonawcy prac i dostarczenie mu projektu budowlanego tak, aby mógł on wykonać budowę zgodnie z jego zapisami. Poza tym inwestor ma obowiązek zapewnić objęcie kierownictwa budowy lub określonych robót budowlanych oraz nadzór nad robotami przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
Jeżeli w trakcie prac budowlanych doszłoby do zmiany kierownika budowy lub robót, inspektora nadzoru inwestorskiego lub projektanta sprawującego nadzór autorski, to inwestor powinien niezwłocznie poinformować organ administracji, czyli np. starostę o takiej zmianie. Do swojego zawiadomienia inwestor powinien dołączyć oświadczenia nowo zatrudnionych osób, że przyjmują oni swoje obowiązki.
Ochrona zdrowia
Do obowiązków inwestora należy również zorganizowanie procesu budowy z uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia. W tym zakresie musi on zapewnić opracowanie planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (tzw. plan BIOZ). Dokument ten jest obowiązkowy podczas wykonywania robót, których przewidywany czas wykonywania przekracza 30 dni roboczych i jednocześnie będzie przy nich zatrudnionych co najmniej 20 pracowników, albo na której planowany zakres robót przekracza 500 osobodni (jest to jednostka obliczeniowa równa jednemu dniowi przebytemu gdzieś przez jedną osobę).