Stroną postępowania o odrolnienie jest wójt, a nie właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o zgodę na zmianę przeznaczenia z gruntów rolnych na cele nierolnicze nie są stroną w takich postępowaniach.

Publikacja: 28.11.2013 08:12

Stroną postępowania o odrolnienie gruntu jest wójt, a nie właściciele i użytkownicy wieczyści nieruc

Stroną postępowania o odrolnienie gruntu jest wójt, a nie właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości

Foto: www.sxc.hu

Uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczy postępowań wszczętych przed i po dokonanej 8 marca 2013 r. zmianie ustawy z 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (sygn. sprawy II OPS 1/13).

Ustawa przewiduje m.in., że przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne wymaga uzyskania zgody właściwych ministrów bądź marszałka województwa.

O wyrażenie zgody na odrolnienie 154 ha klasy II i III wójt gminy Świlcza, sąsiadującej z Rzeszowem, wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt planu miejscowego przewidywał przeznaczenie tego terenu pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, obiekty produkcyjne, komunikację, składy i magazyny.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi nie wyraził zgody. W gminie jest już ponad 117 ha gruntów klasy I–III, na odrolnienie których wydano wcześniej zgodę — przypomniał. Zgoda na przeznaczenie kolejnych tak dużych obszarów najbardziej wartościowych gleb rolniczych na cele nierolnicze byłaby sprzeczna z ustawową zasadą ochrony gruntów rolnych.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wójt powołał się m.in. na wnioski właścicieli gruntów o odrolnienie. Jego zdaniem nieuzasadnione jest ograniczanie praw właścicieli i działanie wbrew ich woli.

Sąd uznał, że właściciele gruntów rolnych są stroną postępowania w sprawie wyrażenia zgody na zmianę ich przeznaczenia. Dotyczy ono bowiem ich interesu prawnego, związanego z własnością nieruchomości. Ponieważ w nim nie uczestniczyli, sąd uchylił odmowne decyzje ministra.

Interes prawny właścicieli gruntów rolnych dotyczy dopiero przyszłych zdarzeń

Minister zaskarżył wyrok do NSA, a w wyniku istotnych wątpliwości prawnych i odmiennych orzeczeń sądów administracyjnych sprawa trafiła do rozszerzonego składu sędziów NSA.

W podjętej uchwale NSA stwierdził, że w postępowaniu o zgodę na odrolnienie stroną jest wyłącznie gmina, a nie właściciele i użytkownicy wieczyści gruntów. Nie mogą oni powoływać się na swój interes prawny, który dotyczy dopiero przyszłych zdarzeń.

Postępowanie o wyrażenie zgody na przeznaczenie gruntów rolnych na cele nierolnicze jest bowiem jednym z etapów sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Z tego względu interpretacja art. 7 ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (dotyczącego zgody na odrolnienie) musi być dokonana w ścisłym związku z ustawą z 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. W trakcie procedury planistycznej można jedynie wykorzystywać środki przewidziane w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, jak wnioski czy uwagi do projektu planu. Dopiero po przyjęciu planu przysługuje skarga do sądu administracyjnego.

Wykładnia NSA dotyczy zarówno postępowań wszczętych przed zmianą 8 marca 2013 r. ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych, jak i po nowelizacji, w wyniku której zmieniono art. 7, dotyczący zgody na zmianę ich przeznaczenia. Dodano też ust. 3a, który jednoznacznie stwierdza, że stroną takiego postępowania jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).

Uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczy postępowań wszczętych przed i po dokonanej 8 marca 2013 r. zmianie ustawy z 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (sygn. sprawy II OPS 1/13).

Ustawa przewiduje m.in., że przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne wymaga uzyskania zgody właściwych ministrów bądź marszałka województwa.

Pozostało jeszcze 86% artykułu
Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne