Uchwała składu siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego, dotyczy postępowań wszczętych przed i po dokonanej 8 marca 2013 r. zmianie ustawy z 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (sygn. sprawy II OPS 1/13).
Ustawa przewiduje m.in., że przeznaczenie gruntów rolnych i leśnych na cele nierolnicze i nieleśne wymaga uzyskania zgody właściwych ministrów bądź marszałka województwa.
O wyrażenie zgody na odrolnienie 154 ha klasy II i III wójt gminy Świlcza, sąsiadującej z Rzeszowem, wystąpił do ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Projekt planu miejscowego przewidywał przeznaczenie tego terenu pod zabudowę mieszkaniowo-usługową, obiekty produkcyjne, komunikację, składy i magazyny.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi nie wyraził zgody. W gminie jest już ponad 117 ha gruntów klasy I–III, na odrolnienie których wydano wcześniej zgodę — przypomniał. Zgoda na przeznaczenie kolejnych tak dużych obszarów najbardziej wartościowych gleb rolniczych na cele nierolnicze byłaby sprzeczna z ustawową zasadą ochrony gruntów rolnych.
W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wójt powołał się m.in. na wnioski właścicieli gruntów o odrolnienie. Jego zdaniem nieuzasadnione jest ograniczanie praw właścicieli i działanie wbrew ich woli.