Komisje zajmowały się uchwaloną przez Sejm 14 kwietnia ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Zakłada ona wprowadzenie bezpiecznego kredytu 2-procentowego ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo. Kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania. Będzie można też założyć konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe, na którym przez minimum 3 lata trzeba będzie systematycznie odkładać pieniądze.
Po rozpatrzeniu ustawy komisje: Infrastruktury oraz Budżetu i Finansów Publicznych zdecydowały rekomendować Izbie wprowadzenie do niej poprawek. Jedna z nich obniża oprocentowanie kredytu z 2 do 0%, co oznacza zmianę nazwy programu na „Bezpieczny kredyt 0 procent”.
Czytaj więcej
Dziesięć tysięcy osób w tym roku i ok 40-50 tyś w kolejnych może starać się o tani kredyt hipotec...
Jak mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, ustawa wprowadza dwa programy: „Bezpieczny kredyt 2 procent” z dopłatą państwa do rat i „Konto mieszkaniowe” z dodatkową premią mieszkaniową z budżetu państwa. Umożliwia też waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na start”, ogranicza cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, a także zwiększa tegoroczny limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne.
Ustawa reguluje ponadto zasady wypłaty z budżetu państwa rekompensat dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie gastronomii, wymiany walut, sprzedaży detalicznej towarów w sklepach, na straganach i targowiskach lub świadczenia usług hotelarskich w przypadku zarządzenia przez ministra spraw wewnętrznych czasowego zawieszenia ruchu na przejściu granicznym.