Kredyt 0 proc. zamiast 2 proc. Jest rekomendacja senackiej komisji

„Bezpieczny kredyt 0 procent” - taką nową nazwę miałby zyskać rządowy program o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe, gdyby Senat, a potem Sejm zaakceptowały propozycję senackich komisji.

Publikacja: 10.05.2023 12:58

Kredyt 0 proc. zamiast 2 proc. Jest rekomendacja senackiej komisji

Foto: Adobe Stock

Komisje zajmowały się uchwaloną przez Sejm 14 kwietnia ustawą o pomocy państwa w oszczędzaniu na cele mieszkaniowe. Zakłada ona wprowadzenie bezpiecznego kredytu 2-procentowego ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo. Kredyt ze stałą stopą będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania. Będzie można też założyć konto oszczędnościowe na cele mieszkaniowe, na którym przez minimum 3 lata trzeba będzie systematycznie odkładać pieniądze.

Po rozpatrzeniu ustawy komisje: Infrastruktury oraz Budżetu i Finansów Publicznych zdecydowały rekomendować Izbie wprowadzenie do niej poprawek. Jedna z nich obniża oprocentowanie kredytu z 2 do 0%, co oznacza zmianę nazwy programu na „Bezpieczny kredyt 0 procent”.

Czytaj więcej

Można ustawiać się w kolejce po kredyt. Sejm uchwalił Program Pierwsze Mieszkanie

Jak mówił minister rozwoju i technologii Waldemar Buda, ustawa wprowadza dwa programy: „Bezpieczny kredyt 2 procent” z dopłatą państwa do rat i „Konto mieszkaniowe” z dodatkową premią mieszkaniową z budżetu państwa. Umożliwia też waloryzację dopłat do czynszów w ramach programu „Mieszkanie na start”, ogranicza cesje umów rezerwacyjnych i deweloperskich, a także zwiększa tegoroczny limit wydatków na budownictwo społeczne i komunalne.

Ustawa reguluje ponadto zasady wypłaty z budżetu państwa rekompensat dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie gastronomii, wymiany walut, sprzedaży detalicznej towarów w sklepach, na straganach i targowiskach lub świadczenia usług hotelarskich w przypadku zarządzenia przez ministra  spraw wewnętrznych czasowego zawieszenia ruchu na przejściu granicznym. 

Poprawki obniżają z 50 do 25% próg spadku przychodów przedsiębiorcy uprawniający do rekompensaty, przewidują także dodatkową pomoc finansową. Oprócz wypłacanej maksymalnie 3 razy w roku kalendarzowym rekompensaty w wysokości płacy minimalnej za każdego ubezpieczonego pracownika przedsiębiorca mógłby skorzystać 3 razy w roku z pomocy finansowej w wysokości 65% średniego przychodu wygenerowanego w gminie w ciągu 3 z 6 miesięcy poprzedzających zamknięcie przejścia granicznego.

Prawo karne
Lex Tusk: co zawiera projekt łagodzący ustawę
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Sądy i trybunały
Jest wyrok TK ws. sporu kompetencyjnego pomiędzy prezydentem a Sądem Najwyższym
Prawnicy
Profesorowie prawa bronią b. promotora Dudy. "Brutalny atak ministra Czarnka"
ZUS
Od zwrotu składki zdrowotnej należy się… składka zdrowotna
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach