[b]Potwierdzeniem tego jest wyrok Sądu Najwyższego (sygn. V CSK 3/10)[/b] kończący spór o własność nieruchomości położonej w Bielsku-Białej.
Właścicielem tej nieruchomości, a także kilku innych, był Brunon P., który w związku z wojną wyjechał z rodziną do USA i zmarł tam w 1957 r. 77 tys. USD dla dzieci
Już po śmierci Brunona P., w 1960 r., rząd PRL zawarł z rządem USA układ o uregulowaniu wzajemnych roszczeń finansowych. Na jego podstawie rząd USA otrzymał 40 mln dol. na wypłatę odszkodowań dla obywateli USA za majątek pozostawiony w Polsce (podobne układy zawarto z wieloma innymi państwami).
Wypłat dokonywała Komisja Stanów z Zjednoczonych ds. Uregulowania Roszczeń Zagranicznych powołana przez rząd USA. Komisja ta wypłaciła trójce dzieci Brunona P. jako jego spadkobiercom 77 tys. USD za nieruchomości pozostawione w Polsce. Osoby te złożyły przed komisją oświadczenie o zrzeczeniu się m.in. nieruchomości, której dotyczy wskazany wyrok SN.
W 1992 r. John P., jeden z synów Brunona P., uzyskał postanowienie Sądu Rejonowego w Bielsku-Białej stwierdzające, że nabył w całości spadek po swym ojcu i na tej podstawie dokonano wpisu w księdze wieczystej. W 2001 r. ten sam sąd rejonowy zmienił postanowienie z 1992 r. i stwierdził nabycie spadku po Brunonie P. – na podstawie testamentu – przez czworo jego wnuków, dzieci Johna P. Wpis ich ojca został z księgi wykreślony i w jego miejsce wpisano wnuki.