Wkrótce dowiemy się czy będą pozwolenia na budowę

Trybunał Konstytucyjny zajmie się 20 kwietnia przepisami, które zastępują pozwolenie na budowę zwykłym zgłoszeniem

Publikacja: 06.04.2011 04:45

Wkrótce dowiemy się czy będą pozwolenia na budowę

Foto: Fotorzepa, Sławomir Mielnik

Wniosek w tej sprawie czekał na rozpatrzenie ponad dwa lata. Chodzi o nowelizację prawa budowlanego z 23 kwietnia 2009 r. Prezydent Lech Kaczyński nie podpisał tej ustawy, lecz skierował do Trybunału Konstytucyjnego.

Nowela zastępuje pozwolenia na budowę i użytkowanie prostą rejestracją. Swoją decyzję Lech Kaczyński uzasadniał przede wszystkim tym, że zmiany nadmiernie ograniczałyby prawa właścicieli działek znajdujących się w sąsiedztwie inwestycji budowanych na zmienianych zasadach. Nowelizacja prawa budowlanego przewiduje bowiem, że inwestor rejestrowałby swoją budowę w starostwie. Gdyby w ciągu 30 dni starosta nie złożył sprzeciwu, mógłby ją rozpoczynać. Tylko w niektórych przypadkach rejestracja kończyłaby się wydaniem decyzji administracyjnej. I to zakwestionował prezydent. Najczęściej budowa nie wymagałaby bowiem żadnego postępowania administracyjnego z udziałem stron. Tym samym właściciele sąsiednich działek nie mieliby wpływu na to, co wyrasta pod ich bokiem.

Dzisiaj, zanim starosta wyda pozwolenie na budowę, przeprowadza postępowanie. Uczestniczą w nim osoby, których działki znajdują się w obszarze planowanej inwestycji, czyli często sąsiedzi. Mogą wyrazić swoją opinię, czy akceptują planowane przedsięwzięcie, czy nie, oraz ewentualnie się odwołać. Po zmianach zostałaby im jedynie droga postępowania cywilnego, dłuższa i kosztowniejsza od administracyjnej.

Do prezydenta z prośbą, by nie podpisywał noweli, zwrócili się m.in. rzecznik praw obywatelskich oraz liczne organizacje ekologiczne, architektów, urbanistów i inżynierów budownictwa.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie będzie miał doniosłe znaczenie nie tylko dla prawa budowlanego, ale i całego prawa administracyjnego.

Brak rozstrzygnięcia Trybunału blokował większą reformę prawa budowlanego. Zakwestionowana nowelizacja obejmuje ponad jedną trzecią obowiązującego prawa budowlanego.

Tymczasem z załatwianiem formalności budowlanych nie jest dobrze. Według Banku Światowego Polska jest na szarym końcu, jeśli chodzi o szybkość ich załatwiania.

Z tego powodu coraz częściej ustawodawca decydował się na uchwalenie specjalnych przepisów zawierających uproszczone zasady. W tej chwili w uproszczonym trybie buduje się drogi, koleje, rurociągi gazowe, inwestycje na Euro 2012, ale nie tylko. Wszystko po to, by inwestycje rozpoczynać i kończyć szybciej.

Czytaj też:

 

Zobacz

Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo