Zmienić to może przede wszystkim testament, ale wtedy dziecko lub współmałżonek ma prawo do zachowku (więcej w artykule [link=http://www.rp.pl/artykul/236971.html]"Najbliższym należy się po zmarłym przynajmniej zachowek"[/link]).
[b]Całkowite odsunięcie od schedy spadkowej jest możliwe wskutek wydziedziczenia w testamencie, orzeczenia sądu albo w wyniku notarialnej umowy zrzeczenia się dziedziczenia[/b] zawartej między spadkobiercą ustawowym, tj. takim, który dziedziczy automatycznie, gdy nie ma testamentu, a przyszłym spadkodawcą.
W praktyce jednak wydanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku, zwłaszcza przy dziedziczeniu ustawowym, jest w ogromnej większości tych spraw rodzajem formalności. Dotyczy to także dziedziczenia testamentowego, jeśli nie ma sporu między spadkobiercami, wątpliwości co do ważności lub znaczenia zapisów testamentu. Podobnie formalnością jest uzyskanie poświadczenia dziedziczenia u notariusza.
[srodtytul]Zawinione wyłącznie z dziedziczenia[/srodtytul]
Sprawa może się bardzo skomplikować, jeśli spadkobiercy nie utrzymują ze sobą kontaktu. Tak będzie, jeśli np. spadkodawczyni czy spadkodawca od lat żyli w faktycznej, ale niezalegalizowanej separacji ze swą drugą połową. [b]W wypadku separacji orzeczonej przez sąd małżonkowie po sobie nie dziedziczą.[/b] Majątek czy jakaś część majątku małżonka, który zmarł w orzeczonej separacji, może przypaść drugiemu tylko wówczas, gdy zmarły uwzględnił go w testamencie.