Być może też rodzice zyskają prawo do przewożenia dzieci w specjalnych przyczepkach. Eksperci twierdzą, że są dużo bezpieczniejsze niż zwykłe foteliki. – A i komfort jazdy dla malucha dużo większy niż w nim – zapewnia Arkadiusz Banera ze stowarzyszenia Rodzina na Rowerze.
To niejedyne propozycje zmian. Coraz głośniej mówi się też o wprowadzeniu obowiązkowych kasków ochronnych (dla wszystkich) i odblaskowych kamizelek. Rowerzyści są temu przeciwni.
[srodtytul]Mandat za brak karty[/srodtytul]
Każdy uczeń kończący szkołę podstawową powinien mieć kartę rowerową. Warto o to zadbać. Za jazdę bez karty grozi mandat – 100 zł.
Mało kto pamięta, że nadal obowiązują przepisy (art. 96 kodeksu drogowego) stanowiące, że osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, mogą jeździć na rowerze po drogach publicznych tylko z odpowiednim dokumentem. W przypadku roweru jest to karta rowerowa.
Dzieci, które mają mniej niż dziesięć lat, mogą podróżować na dwóch kółkach jedynie w towarzystwie osoby dorosłej. W myśl kodeksu drogowego są one traktowane wtedy jak piesi.
Poza kartą rowerową niepełnoletni uczestnicy ruchu mogą jeszcze uzyskać kartę motorowerową (od 13. roku życia). Karty rowerowe i motorowerowe wydają dyrektorzy szkół podstawowych i gimnazjalnych (dokumenty te nie są wymagane w wypadku osób pełnoletnich).
[srodtytul]Na zebrze trzeba zejść z roweru[/srodtytul]
Wbrew logice najniebezpieczniejsze miejsca dla pieszych to pasy. Cyklista na rowerze może z nich korzystać, ale tylko w określonych warunkach.
Wszystko to dla bezpieczeństwa miłośników dwóch kółek. Zasadą jest, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, należy zejść z roweru i pokonać je pieszo (prowadząc rower). Za złamanie tej zasady można dostać mandat.
Kodeks wykroczeń przewiduje w art. 97 naganę albo nawet do 3 tys. zł grzywny za wykroczenie przeciwko przepisom o bezpieczeństwie lub porządku ruchu na drogach publicznych (a za takie właśnie uznaje się przejazd po zebrze bez zejścia z roweru).
Od zasady zakazu przejazdu na zebrach przewidziano jednak odstępstwo. Jeśli na pasach są specjalnie wyznaczone miejsca i działa na nich oddzielna sygnalizacja świetlna dla rowerzystów i pieszych, cyklista może pokonać pasy na rowerze.
Takie przejścia znajdują się najczęściej przy drogach, którymi przebiegają ścieżki rowerowe. Wjeżdżający nagle na pasy rowerzyści są przyczyną wielu wypadków drogowych.
[ramka][b]Małolaty na drodze[/b]
Często zastanawiamy się, kiedy (w jakim wieku) możemy puścić samo dziecko do sklepu czy szkoły. Tę sprawę także reguluje kodeks drogowy. Wielu z nas nie wie jednak, jak bezpieczna podróż naszej pociechy powinna wyglądać.
Na przykład we wrześniu wydarzyły się aż 477 wypadki z udziałem dzieci.
Co więc warto wiedzieć? Dzieci do lat siedmiu mogą korzystać z drogi tylko pod opieką osoby, która ma co najmniej dziesięć lat (nie dotyczy to jednak strefy zamieszkania).
Z kolei młodzież do lat 15 poruszająca się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych umieszczonych na ubraniu, plecaku. Jeśli więc dbasz o bezpieczeństwo dziecka, zatroszcz się o odblaskowy znaczek i naklej go na plecak!
Dzieci to niejedyny uczestnik ruchu, który powinien zadbać o to, by być widocznym na drodze. Tak np. się zdarza, że kierowca w trakcie podróży zostaje zmuszony do opuszczenia auta na ruchliwej drodze, i to w dodatku wieczorem czy nocą.
W takiej sytuacji jest traktowany jako osoba wykonująca „czynności na drodze”. Zatem np., zmieniając koło, bezpiecznie jest włożyć kamizelkę odblaskową.[/ramka]
[ramka][b]Warto pamiętać[/b]
Obowiązkowe wyposażenie roweru to:
- lampa ze światłem białym lub żółtym selektywnym umieszczona z przodu,
- lampa ze światłem czerwonym umieszczona z tyłu,
- światełko odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt umieszczone z tyłu,
- działające hamulce,
- opony w dobrym stanie,
- sygnał dźwiękowy (dzwonek).[/ramka]
[ramka][b]Mandaty cyklisty[/b]
- przewożenie dziecka do lat siedmiu bez siodełka – 50 zł
- złamanie zakazu czepiania się pojazdów – 100 zł
- naruszenie na przejeździe dla rowerzystów zakazu wjeżdżania przed jadący bezpośrednio pojazd – 150 zł
- naruszenie na przejeździe dla rowerzystów zakazu zwalniania lub zatrzymywania się bez uzasadnionej przyczyny – 100 zł
- naruszenie przepisów o korzystaniu z chodnika – 50 zł[/ramka]
[ramka][b]Cyklista po alkoholu[/b]
- Stan po spożyciu alkoholu – gdy stężenie alkoholu we krwi wynosi 0,2 – 0,5 promila lub zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0,1 – 0,25 mg/1 dm sześcienny (jest to wykroczenie, za które grozi do 14 dni aresztu albo grzywna)
- Stan nietrzeźwości – gdy stężenie alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu przekracza 0,25 mg/1 dm sześcienny (jest to przestępstwo, za które grozi grzywna, kara ograniczenia wolności albo do roku więzienia)[/ramka]
[ramka][b] Zobacz cały [link=http://www.rp.pl/temat/375203.html]poradnik o mandatach[/link][/b][/ramka]