Czy okres służby wojskowej wlicza się do stażu pracy?

Służbę wojskową należy wliczyć do stażu pracy

Publikacja: 14.10.2019 16:15

- Emeryt wojskowy zatrudnił się w urzędzie w ramach służby cywilnej. W wojsku służył 15 lat. Wskutek wypowiedzenia umowy dokonanego przez pracownika jego stosunek pracy ustał 30 sierpnia 2019 r. W urzędzie był zatrudniony przez 10 lat. Wystąpił do pracodawcy o wypłacenie mu odprawy emerytalnej. Czy okres służby wojskowej wlicza się do stażu pracy, który warunkuje wysokość świadczenia?

Leszek Jaworski: Tak, służbę wojskową należy wliczyć do stażu pracy. Dla tego pracownika jest to ważne, gdyż wliczenie czasu służby w mundurze oznaczać będzie wypłatę odprawy w maksymalnej wysokości. Będzie ona równa sześciomiesięcznego wynagrodzenia. Zgodnie z art. 94 ust. 1 ustawy o służbie cywilnej (usc) – członkowi korpusu służby cywilnej, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę z tytułu niezdolności do pracy lub emeryturę, przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia, a jeżeli członek korpusu służby cywilnej przepracował co najmniej 20 lat w służbie cywilnej, jednorazowa odprawa przysługuje w wysokości sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił