Nową drogą do parku naukowego

Pieniądze z programu regionalnego posłużyły w Lubuskiem zarówno do stworzenia miejsc współpracy nauki i biznesu, jak i obiektów rekreacji.

Publikacja: 07.06.2013 00:45

Euro z lubuskiego programu regionalnego posłużyły też do powstania Filharmonii Gorzowskiej

Euro z lubuskiego programu regionalnego posłużyły też do powstania Filharmonii Gorzowskiej

Foto: Rzeczpospolita

W województwie lubuskim tylko z programu regionalnego jest finansowanych ponad 800 inwestycji.

Nacisk na parki technologiczne

Jedną z już zakończonych była budowa Parku Technologii i Logistyki Przemysłu Interior w Nowej Soli. Ma on wzmocnić rozwój lokalnego i regionalnego przemysłu w oparciu o przepływ technologii i wiedzy od nauki do przemysłu i odwrotnie – od przemysłu do nauki.

Park zbudowała spółka Regionalne Centrum Technologii i Wiedzy Interior, którą miasto Nowa Sól utworzyło wspólnie z Kostrzyńsko-Słubicką Specjalną Strefą Ekonomiczną, Uniwersytetem Zielonogórskim i Organizacją Pracodawców Ziemi Lubuskiej.

Obiekty parku zlokalizowano w bezpośrednim sąsiedztwie terenów podstrefy nowosolskiej Kostrzyńsko-Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W parku powstało centrum przetwarzania danych zaprojektowane przez specjalistów z Hewlett-Packard. Firma ta odpowiada również za stworzenie i wyposażenie laboratorium badawczego. Sprzęt informatyczny do ćwiczeń i badań naukowych będzie udostępniany naukowcom i studentom Uniwersytetu Zielonogórskiego.

494 mln euro wynosi wkład Unii Europejskiej do lubuskiego programu regionalnego na lata 2007–2013

Poza integracją sfery nauki i przemysłu park świadczy też usługi z zakresu doradztwa i badań na rzecz przedsiębiorstw oraz oferuje im powierzchnie biurowe, konferencyjne i usługowe.

Władze województwa dość mocno stawiają na parki naukowo-technologiczne, upatrując w nich szansę na rozwój gospodarczy regionu oparty na wiedzy. Poza parkiem w Nowej Soli powstało też Centrum Energetyki Odnawialnej w Wyższej Szkole Zawodowej w Sulechowie oraz Ośrodek Agrotechniczny w Kalsku.

Z kolei Uniwersytet Zielonogórski buduje park naukowo-technologiczny, do którego prowadzi współfinansowana ze środków programu regionalnego obwodnica. Chodzi o obwodnicę Nowego Kisielina łączącą drogi wojewódzkie nr 279 i 282.

Zbudowana już trasa objęła m.in. budowę trzech rond oraz skrzyżowania. Przebieg obwodnicy dostosowano do planów zagospodarowania uniwersyteckiego parku technologicznego i strefy ekonomicznej. Ponadto wybudowano wiadukt kolejowy nad linią kolejową Szczecin–Wrocław.

Sport i rekreacja

Pieniądze z programu regionalnego posłużyły też do realizacji inwestycji znacznie bliższych mieszkańcom, jak choćby budowa basenów. Krytą pływalnię zbudowano m.in. w Międzyrzeczu.

Zanim powstała, jego mieszkańcy jeździli pływać do Gorzowa lub Świebodzina. Teraz mają u siebie do dyspozycji basen pływacki o długości 25 m, basen rekreacyjny, grotę ze sztuczną falą, masaże oraz gejzery. Na basenie jest też 63-metrowa zjeżdżalnia. Od otwarcia pływalnię odwiedziło już kilkaset tysięcy osób.

Kryty basen powstał też w Sulechowie, gdzie jednocześnie przebudowano miejski stadion. W obiekcie basenowo-rekreacyjnym znajdują się basen rekreacyjny, sześciotorowy basen pływacki oraz brodzik dla dzieci, a także siłownia. Dzięki inwestycji stworzono nowe miejsca pracy dla 18 osób.

Co ciekawe, na dachu basenu są panele solarne i elementy wentylacji. Kolektory słoneczne o powierzchni 320 mkw. zapewniają pokrycie potrzeb cieplnych w okresie maj–lipiec na poziomie 280 kW oraz przy zimowych dniach słonecznych na poziomie 100 kW.

Z kolei gmina Lubsko wzbogaciła się o halę sportowo-widowiskową i kręgielnię.

Hala w Lubsku to dwukondygnacyjny budynek. Znajdują się w nim: arena, widownia, strefa wejściowa, sale dodatkowe, magazyn sprzętu i pomieszczenia zaplecza.

Obiekt jest podzielony na dwie części: dla użytkowników i publiczności. Ta ostatnia obejmuje hol wejściowy, szatnie, toalety i widownię. Jest też podwójny tor bowlingowy ze strefą dla grających i dla publiczności.

Przy obiekcie jest parking dla ponad 60 aut i pięciu autokarów. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych.

Ochrona przeciwpożarowa

Bezpieczniej w Zielonej Górze i okolicach

Dzięki dotacjom z programu regionalnego jedna z dwóch stolic Lubuskiego wzbogaciła się o nowoczesną siedzibę państwowej straży pożarnej, co zwiększyło bezpieczeństwo przeciwpożarowe. Chodzi o budowę i wyposażenie budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zielonej Górze. Nowy obiekt posiada część koszarowo-szkoleniowo-administracyjną wraz z rezerwowym miejskim stanowiskiem kierowania oraz Zapasowym Centrum Zarządzania Kryzysowego. Strażacy zyskali miejsca do specjalistycznych szkoleń (powstała komora dymowa do ćwiczeń ratowniczych oraz plac ćwiczeniowy). Nowy obiekt wyposażono też w duże przeszklone bramy wjazdowe. Na terenie województwa lubuskiego (oraz zachodniopomorskiego i pomorskiego) zrealizowano też finansowany z programu „Infrastruktura i środowisko" projekt „Na straży bezpiecznej drogi – doposażenie jednostek Państwowej Straży Pożarnej w sprzęt do ratownictwa technicznego na drogach". Projekt będący efektem współpracy komend wojewódzkich PSP z trzech ww. regionów objął zakup kilku ciężkich samochodów ratownictwa technicznego, w tym pojazdu przeznaczonego do usuwania skutków kolizji drogowych. Samochody te są użytkowane m.in. w Komendach Miejskich PSP w Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.

INNOWACJE

Czystość na najwyższym światowym poziomie

Na grantach z Unii zyskują też lubuskie firmy, inwestując w nowe technologie. Jedną z nich jest spółka CWS-boco Polska, która opracowała nowoczesną technologię prania odzieży roboczej i ochronnej. Dzięki dotacji z programu „Innowacyjna gospodarka" w Międzyrzeczu koło Zielonej Góry działa jedna z najnowocześniejszych na świecie pralni przemysłowej odzieży roboczej i ochronnej. Opracowana przez firmę technologia pralnicza łączy innowacyjne maszyny oraz nowatorski sposób zarządzania przepływem odzieży w procesie logistycznym, co odróżnia ją od powszechnie stosowanych rozwiązań. Podstawą innowacyjnej technologii jest pionierski sposób organizacji zakładu. Strefa „brudna" linii pralniczej, w której odzież jest przyjmowana i prana, została oddzielona barierą higieniczną od strefy „czystej", gdzie odbywa się jej suszenie, kontrola, naprawy i przygotowanie do wysyłki do klientów z całego kraju. Dodatkowo w strefie „czystej" uruchomiono wydzieloną linię produkcyjną o ściśle kontrolowanych parametrach środowiskowych, takich jak pył, kurz i bakterie. W efekcie wyprana odzież zyskuje niedostępne dotychczas na polskim rynku parametry czystości. W budynku pracują energooszczędne maszyny i urządzenia. Dodatkowo do prania używane są bezpieczne dla środowiska środki, które ulegają naturalnemu rozkładowi.

Opinia dla „Rz"

Elżbieta Polak marszałek województwa lubuskiego

Rezultatem wykorzystania pieniędzy europejskich jest dynamiczny rozwój gospodarczy województwa. Lubuskie zajmuje czołowe miejsce w Polsce pod względem wpływu unijnej polityki spójności na rozwój gospodarczy regionu. Nasze województwo ma najwyższą dynamikę PKB, najwyższy wzrost zatrudnienia i inwestycji. Pieniądze europejskie przeznaczyliśmy przede wszystkim na zwiększenie dostępności i konkurencyjności infrastruktury transportowej: budowaliśmy drogi, obwodnice, modernizujemy linie kolejowe. Wsparliśmy szpitale wojewódzkie. Dla rozwoju regionu bardzo ważne są też inwestycje w parki naukowo-technologiczne, które wyznaczają rozwój gospodarczy oparty na wiedzy. Dzięki dotacjom odnowiono również 23 obiekty historyczne i wybudowano 11 obiektów sportowo-rekreacyjnych. Kupiono też kilkadziesiąt nowych wozów strażackich, powstały centra ratownictwa pożarowego i medycznego. Wsparliśmy i nadal wspieramy przedsiębiorców.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ O FUNDUSZACH EUROPEJSKICH

Strona poświęcona regionalnemu programowi operacyjnemu województwa lubuskiego:                        www.lrpo.lubuskie.pl

Strony Ministerstwa Rozwoju Regionalnego: 1 – z kontaktami do punktów informacyjnych o funduszach UE: www.funduszeeuropejskie.gov.pl/punkty

2 – na której można zapoznać się z inwestycjami współfinansowanymi przez Unię Europejską:                 www.mapadotacji.gov.pl

Fundusze europejskie
Polska prezydencja przygotuje grunt pod negocjacje budżetu UE
Fundusze europejskie
Wkrótce miliardy z KPO trafią do Polski. Wiceminister finansów podał datę
Fundusze europejskie
Horizon4Poland ’24 - fundusze europejskie na polskie projekty B+R!
Fundusze europejskie
Pieniądze na amunicję i infrastrukturę obronną zamiast na regiony
Fundusze europejskie
Piotr Serafin bronił roli regionów w polityce spójności
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem