Ziobro wygrywa w Sądzie Najwyższym z Trzaskowskim ws. Marszu Niepodległości

W czwartek Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił orzeczenia dotyczące decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji wydarzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości".

Publikacja: 21.10.2022 12:38

Uczestnicy Marszu Niepodległości z 2021 roku

Uczestnicy Marszu Niepodległości z 2021 roku

Foto: PAP/Paweł Supernak

W listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki na cztery lata zarejestrował cykliczne Marsze Niepodległości organizowane 11 listopada w centrum Warszawy. W 2021 roku Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło ponownie wniosek w tej sprawie.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał w tej sprawie zgodę. Decyzję tę zaskarżył do sądu prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Zarzucił organizatorowi - Stowarzyszeniu „Marsz Niepodległości” - że nie spełniło formalnego wymogu dla uzyskania zgody na cykliczne zgromadzenie tj. nie przeprowadziło na tej trasie takich "wydarzeń" przez trzy kolejne lata, gdyż  marsz w 2020 roku odbył się wbrew rygorom antycovidowym i zakazowi magistratu.

27 listopada ubiegłego roku Sąd Okręgowy w Warszawie uchylił decyzję wojewody mazowieckiego o rejestracji Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego w latach 2021–2023.

Sędzia Andrzej Sterkowicz, uzasadniając postanowienie, podkreślał, że zgromadzenia są cykliczne, gdy są organizowane przez tego samego organizatora przynajmniej raz w roku przez ostatnie trzy lata. Przypomniał, że w 2020 roku prezydent Warszawy wydał decyzję o zakazie organizacji Marszu Niepodległości, którą podtrzymały sąd okręgowy i sąd apelacyjny.

Czytaj więcej

Sąd Apelacyjny zdecydował ws. Marszu Niepodległości

Orzeczenie to podtrzymał Sąd Apelacyjny w Warszawie. Skargę nadzwyczajną od tych orzeczeń wniósł Prokurator Generalny, Zbigniew Ziobro. Wskazywał, że nadużyciem jest niezaliczenie marszu z 2020 roku jako przesłanki do wydania zgody na zgromadzenie cykliczne. Jak pisaliśmy w listopadzie 2021 r. na łamach "Rzeczpospolitej", z powodu zapętlenia proceduralnego SN zwrócił skargę Sądowi Apelacyjnemu i nie rozpatrzył jej przed 11 listopada.

Czytaj więcej

SN nie zbada skargi Ziobry ws. Marszu Niepodleglości przed 11 listopada

Sąd Najwyższy do sprawy powrócił w czwartek. Uchylił w całości zaskarżone przez Ziobrę postanowienie Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 29 października 2021 r., i poprzedzające je postanowienie Sądu Okręgowego w Warszawie z 27 października 2021 r. oraz oddalił odwołanie Prezydenta Warszawy z 26 października 2021 r. od decyzji Wojewody Mazowieckiego.

SN (sygn. akt ​I NSNc 247/22) uznał, że Sąd Apelacyjny w Warszawie, wydając postanowienie, dokonał zawężającej wykładni art. 26a ust. 1 prawa o zgromadzeniach w zakresie, w jakim analizowane wydarzenia miały odbywać się w ciągu trzech ostatnich lat (w 2020 r. nie doszło do planowanego zgromadzenia, chociaż w istocie wydarzenie to miało miejsce mimo wydanej decyzji o zakazie organizacji zgromadzenia przez Prezydenta m.st. Warszawy z uwagi na sytuację epidemiczną).

Sąd Najwyższy zwrócił uwagę, że ustawodawca w powołanym przepisie posługuje się zwrotem „tego rodzaju wydarzenia", zastrzegając jednocześnie, że przesłankę tę należy interpretować szerzej z uwagi na zawarty zwrot „chociażby nie w formie zgromadzeń". Tym samym, ustawodawca dopuścił inne formy wydarzenia organizowanego w ciągu trzech ostatnich lat, które powinny być podobne rodzajowo, a nie identyczne. - Nie ma zatem kluczowego znaczenia forma przemarszu (przejazd kolumny samochodów lub marsz pieszych). Natomiast istotny jest cel zgromadzenia, który musi pokrywać się z tym, co zostało wyrażone w decyzji wojewody wyrażającej zgodę na rejestracje Marszu Niepodległości jako zgromadzenia cyklicznego. W decyzji Wojewody Mazowieckiego wskazano wyraźnie, że każdorazowo celem takiego zgromadzenia jest uczczenie rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i wyrażenie dumy narodowej, co miało przecież miejsce - wyjaśnił SN. - Bez wątpienia taki cel był również realizowany przez wydarzenie w 2020 r. - dodał.

W listopadzie 2017 roku wojewoda mazowiecki na cztery lata zarejestrował cykliczne Marsze Niepodległości organizowane 11 listopada w centrum Warszawy. W 2021 roku Stowarzyszenie Marsz Niepodległości złożyło ponownie wniosek w tej sprawie.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł wydał w tej sprawie zgodę. Decyzję tę zaskarżył do sądu prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe