Ziobro wygrywa w Sądzie Najwyższym z Trzaskowskim ws. Marszu Niepodległości

W czwartek Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił orzeczenia dotyczące decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji wydarzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości".

Rozdzielanie kompetencji komplikowałoby załatwienie sprawy

Stanowisko, że udzielenia informacji publicznej i wydania decyzji o jej odmowie dokonują dwa różne organy, jest nielogiczne i problematyczne w praktyce.

Fiskus chce podatku od okradzionej fundacji

Dochody organizacji pożytku publicznego nie mogą być zwolnione z CIT, jeśli zostały wydane na inne cele niż działalność statutowa.

SN: Stowarzyszenie może skarżyć banki w sprawach sądowych frankowiczów

Organizacja społeczna może wziąć udział w postępowaniach sądowych, nie musi mieć tego zadania wpisanego w statucie.

Sąd: Przez spóźnienie fundacja bez 1 proc. PIT

By móc korzystać z 1 proc. podatku, organizacja pożytku publicznego musi nie tylko zgłosić prawidłowy numer rachunku bankowego na określonym formularzu, ale też dokonać tego w odpowiednim terminie.

Brama na Podlasie dzieli pieniądze na małe projekty służące lokalnemu rozwojowi

Remonty, prace rewitalizacyjne, działania zwiększające bezpieczeństwo i ułatwiające integrację – to przykładowe projekty, na które da się uzyskać dofinansowanie.

Prosta spółka akcyjna w działalności społecznej

Poza działalnością gospodarczą prosta spółka akcyjna może prowadzić także działalność charytatywną lub kulturalną.

Proces gospodarczy z fundacją

Coraz częstsza obecność fundacji w obrocie gospodarczym powoduje, że coraz więcej jest sporów, których rozwiązania szuka się w sądzie.

Fundacja FOR: Solidarna Polska proponuje przepisy rodem z Rosji i Węgier

Projekt ustawy o transparentności finansowania organizacji pozarządowych, znany jako "Lex Woś", otrzymał numer druku i został skierowany do pierwszego czytania w Sejmie. Zaproponowane rozwiązania krytykuje fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Fundacje rodzinne na ostatniej prostej

Nieodpowiednio przeprowadzone i źle przygotowane procesy sukcesji firm rodzinnych mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla biznesu, ale także dla gospodarki.

OPP stracą na nowym Polskim Ładzie. Tak rząd chce im wyrównać

Rząd zastanawia się, jak wyrównać organizacjom pożytku publicznego spadek wpływów z darowizn z 1 proc. PIT po wejściu w życie nowelizacji naprawiającej tzw. Polski Ład. Zapowiada szerokie konsultacje z organizacjami pozarządowymi.

Jacek Trela: Społeczeństwo obywatelskie pod kontrolą

Propozycje podziału na źródła finansowania organizacji pozarządowych nawiązują do wzorów Rosji i Węgier.

NGO ujawnią swoje finanse

Aktywistom unikającym nowego obowiązku będą grozić grzywny, a nawet więzienie do dwóch lat.

Dom dla matki to nie tylko schronienie

W domu dla samotnych matek nie będzie limitu mieszkańców.

Inwestycje, które trafiają w lokalne potrzeby

Działające na obszarze Podlasia stowarzyszenia ogłosiły kilka konkursów. Środki posłużą sfinansowaniu niedużych, ale ważnych dla mieszkańców inwestycji. Poszukiwani są wykonawcy projektów.

Jaka pozycja stowarzyszenia zwykłego przed sądem administracyjnym

Stowarzyszenia zwykłe zaliczają się do organizacji społecznych, które mogą występować przed sądami administracyjnymi. Praktyka włączania się takiego podmiotu do procesu może okazać się problematyczna.

Jak to jest, gdy fundacja prowadzi biznes

Warto odpowiedzieć na pytanie, czy działalność podjęta przez fundację może zostać uznana za gospodarczą i tym samym czy należy ją ujawnić w rejestrze przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego?

Jak to jest z fundacjami i stowarzyszeniami

Identyfikacja beneficjenta rzeczywistego może niekiedy okazać się skomplikowanym procesem. Warto się do niej przygotować.