Księgowość organizacji non-profit

Fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą muszą ją we właściwy sposób zaewidencjonować w księgach rachunkowych.

Fundacje też mają prawo do wsparcia po spadku przychodu z działalności - wyrok WSA

Choć działalność gospodarcza dla organizacji non profit to tylko poboczna aktywność, nie można im odmawiać wsparcia jak dla biznesu.

Fundacja rodzinna nie zaszkodzi organizacjom charytatywnym

Od ponad trzech lat trwają prace nad wprowadzeniem do polskiego systemu prawnego narzędzia, które w końcu pozwoli polskim przedsiębiorcom na bezpieczne przekazywanie biznesu w ręce następnego pokolenia, z wyeliminowaniem ryzyka konfliktów około-spadkowych czy niekontrolowanego podziału firmy rodzinnej na skutek dziedziczenia. Tym narzędziem ma być fundacja.

Fundusz czy fundacja, czyli dlaczego nazwa ma znaczenie

Jeśli dojdzie do ujednolicenia nazewnictwa, może się zdarzyć, że instytucje pożytku publicznego zaczną być mylone z podmiotami o celu biznesowym.

Ustawa o fundacji rodzinnej potrzebna, ale jej projekt wymaga zmian

Przepisy w zaproponowanym brzmieniu mogą tworzyć bariery podatkowe utrudniające funkcjonowanie fundacji rodzinnej. To może skłonić osoby planujące sukcesję majątku do wyboru innych rozwiązań, jak choćby fundacje prywatne w zagranicznych jurysdykcjach.

Crowdfunding - nowe regulacje unijne i krajowe w 2021 roku

Obecnie największą popularnością w Polsce cieszy się crowdfunding donacyjny. Jak będzie, gdy w życie wejdą nowe regulacje unijne i krajowe?

Proces ws. fundacji Lux Veritatis. Ojciec Rydzyk stawił się w sądzie

Nie ruszył proces karny w sprawie nieujawnienia informacji publicznej przez fundację Lux Veritatis zarządzaną przez redemptorystów. Chodzi o dane na temat dotacji od rządu i innych publicznych instytucji. Jak informuje TVN24, ojciec Tadeusz Rydzyk stawił się w Sądzie Rejonowym w Toruniu, gdzie miało być przeprowadzone jego przesłuchanie w formie wideokonferencji. Rozprawa została jednak odroczona z powodów formalnych bez wyznaczenia nowego terminu.

Organizacje społeczne przeciw "wrogiemu przejęciu urzędu RPO"

Sprzeciwiamy się wrogiemu przejęciu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez rządzącą większość parlamentarną - głosi oświadczenie ponad 120 organizacji społecznych.

NIK: zarząd Polskiej Fundacji Narodowej podejrzany o popełnienie przestępstwa

Podczas kontroli w Polskiej Fundacji Narodowej kontrolerzy Najwyższej Izby Kontroli ujawnili fakty uzasadniające podejrzenie popełnienie przestępstwa przez zarząd fundacji. Zawiadomienie w tej sprawie trafiło już do "właściwych organów państwa" - informuje NIK.

Obcy rozjemca sporów czasem będzie lepszy

Trzeba uregulować, czy fundacja rodzinna powinna dopuszczać do zarządzania osoby trzecie i na ile sama może prowadzić biznes.

Fundacja nie dla doraźnych kombinacji

Przy dzisiejszych narzędziach kontrolnych nie ma podstaw, by podejrzewać fundacje rodzinne o nadużycia podatkowe – zapewnia Paweł Tomczykowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Apel do I Prezes SN o wycofanie z TK wniosku ws. dostępu do informacji publicznej

Kilkadziesiąt organizacji społecznych zaapelowało do Pierwszej Prezes Sądu Najwyższego o wycofanie z Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie konstytucyjności przepisów w sprawie dostępu do informacji publicznej.

Watchdog Polska donosi do prokuratury na Wiosnę Biedronia

Sieć Obywatelska Watchdog Polska przesłała we wtorek do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez członków Zarządu Krajowego Partii Wiosna Roberta Biedronia. Zarzuca partii nieudostępnienie informacji publicznej mimo ciążącego na niej obowiązku.

Więcej czasu na sprawozdanie finansowe

Księgowi nie będą musieli sporządzać w marcu raportu z działalności firmy.

Proces karny ws. fundacji o. Rydzyka rozpocznie się 9 kwietnia

Za niecałe trzy tygodnie w Sądzie Rejonowym Warszawa-Wola rozpocznie się proces karny z subsydiarnego aktu oskarżenia przeciwko członkom zarządu Fundacji Lux Veritatis, w tym przeciwko ojcu Tadeuszowi Rydzykowi. Zarzuty wobec Fundacji dotyczą jej wydatków finansowanych ze środków publicznych.

Dlaczego fiskus zatrzymał 400 tys. darowizn z 1 proc. podatku. RPO prosi o szczegóły

Rzecznik Praw Obywatelskich pyta Ministra Finansów o przyczyny znacznego obniżenia kwot uzyskanych przez beneficjentów z darowizn na organizacje pożytku publicznego. Prosi o szczegółowe powody odrzucenia prawie 400 tys. wniosków o przekazanie 1 proc. z podatku w rocznych rozliczeniach PIT za 2019 r.