Fundacja może wynajmować pokoje na godziny bez podatku

Nic nie stoi na przeszkodzie, by fundacja rodzinna prowadziła krótkoterminowy najem lokali.

Nowe otwarcie Funduszu Sprawiedliwości. Miliony dotacji do zwrotu

Rusza nowy konkurs na środki z Funduszu Sprawiedliwości. Celem jest tworzenie centrów pomocy dzieciom. W tle trwa rozliczanie ziobrystów i staranie o odzyskanie wielomilionowych dotacji.

Jerzy Kowalski: Komu, komu bo idę do domu…

Jeszcze nie tak dawno to zawołanie dominowało na placach targowych, ale i miejskich podwórkach pełnych bawiących się dzieci. Dziś aktualna jest inna rzeczywistość.

Wydatkowanie pieniędzy przez organizacje pożytku publicznego

Każdy ma możliwość wskazania organizacji pożytku publicznego, do której może trafić 1,5 proc. kwoty podatku wykazanej w rocznym zeznaniu podatkowym. Zasady wydatkowania tych środków nie są ściśle uregulowane. Powstaje pytanie, na jakie cele OPP mogą je spożytkować.

Wolontariusz niechcący za dużo ujawnił na FB. Jest kara za RODO

Nieprzeszkolony wolontariusz ujawnił na portalu społecznościowym zbyt wiele danych ponad stu uczestników zawodów sportowych. Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych wymierzył karę, ale nie za to.

Wykluczenie cyfrowe seniorów. RPO pisze do ministerstwa o konstytucyjnych wątpliwościach

Prowadzący fundacje seniorzy zgłaszają do Rzecznika Prawo Obywatelskich problemy ze sporządzaniem sprawozdań z ich działalności. Chodzi o obowiązek przejścia na formę elektroniczną. RPO wystąpił w tej sprawie do minister ds. polityki senioralnej.

Wygrana Ślązaków w Trybunale Praw Człowieka - jakie mogą być skutki

Odmowa rejestracji Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej przez sądy w Polsce łamie prawo gwarantujące wolność zrzeszenia się - orzekł w czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu. Zdaniem ekspertki z Uniwersytetu Śląskiego, wyrok może skutkować uznaniem śląskiej mniejszości etnicznej.

Bodnar tworzy zespół prokuratorów. Wezmą pod lupę m.in. zakup Pegasusa

Prokurator generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy do spraw Funduszu Sprawiedliwości - przekazało w piątek rano Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawdzona zostanie m.in. kwestia zakupu systemu PEGASUS.

Resort Bodnara wstrzymał wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Sprawiedliwości. Każda płatność wymaga teraz analizy i indywidualnej zgody. Dotyczy to także dotacji przyznanych przez poprzednie szefostwo Ministerstwa Sprawiedliwości jako dysponenta Funduszu.

Jak skutecznie zlikwidować fundację

Przy tworzeniu fundacji i ustalaniu treści statutu fundatorzy raczej nie planują jej likwidacji, zatem zazwyczaj nie ustalają też szczegółowych procedur z tym związanych. Jakie więc one są?

Wydanie dalszego tytułu wykonawczego dla następcy prawnego wierzyciela nie takie proste

Następca prawny wierzyciela najpierw musi zadbać o dysponowanie tytułem podstawowym poprzez postępowanie klauzulowe. Dopiero wtedy otwiera mu się droga do występowania o dalszy tytuł wykonawczy.

Od wsparcia dla nadziei olimpijskich trzeba odprowadzić składki ZUS

Młodzi sportowcy świadczą usługi charakterystyczne dla umów cywilnoprawnych i dlatego konieczne jest uiszczenie należności do ZUS.

Mobber społecznik trudniejszy do zatrzymania niż szef

Organizacja charytatywna to ostatnie miejsce, w którym spodziewamy się po liderze lub działaczu nękania. Jego głównym celem nie jest jednak działanie na rzecz potrzebujących.

MF: nie będziemy zmieniać ordynacji dla NGO-sów

Ministerstwo Finansów nie widzi potrzeby doprecyzowania przepisów dotyczących zasad odpowiedzialności podatkowej członków zarządu organizacji non-profit.

Nowe fundacje bez zbiórek na Facebooku

Portal firmy Meta pozwala organizować zbiórki środków na rzecz organizacji pożytku publicznego. By zyskać ten status, trzeba jednak działać aż dwa lata.

Kurczy się przestrzeń dla aktywistów. Smutny raport HFPC

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przyjrzała się utrudnieniom, jakie spotkały organizacje pozarządowe w latach 2015–2022 w Polsce.

PiS chce zakazać organizacjom interwencyjnego odbioru zwierząt

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że uprawnienia do odbierania zwierząt będzie miała tylko Inspekcja Weterynaryjna.

Ziobro wygrywa w Sądzie Najwyższym z Trzaskowskim ws. Marszu Niepodległości

W czwartek Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił orzeczenia dotyczące decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji wydarzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości".