Bodnar tworzy zespół prokuratorów. Wezmą pod lupę m.in. zakup Pegasusa

Prokurator generalny Adam Bodnar powoła w Prokuraturze Krajowej zespół śledczy do spraw Funduszu Sprawiedliwości - przekazało w piątek rano Ministerstwo Sprawiedliwości. Sprawdzona zostanie m.in. kwestia zakupu systemu PEGASUS.

Resort Bodnara wstrzymał wypłaty z Funduszu Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało o wstrzymaniu wypłat z Funduszu Sprawiedliwości. Każda płatność wymaga teraz analizy i indywidualnej zgody. Dotyczy to także dotacji przyznanych przez poprzednie szefostwo Ministerstwa Sprawiedliwości jako dysponenta Funduszu.

Jak skutecznie zlikwidować fundację

Przy tworzeniu fundacji i ustalaniu treści statutu fundatorzy raczej nie planują jej likwidacji, zatem zazwyczaj nie ustalają też szczegółowych procedur z tym związanych. Jakie więc one są?

Wydanie dalszego tytułu wykonawczego dla następcy prawnego wierzyciela nie takie proste

Następca prawny wierzyciela najpierw musi zadbać o dysponowanie tytułem podstawowym poprzez postępowanie klauzulowe. Dopiero wtedy otwiera mu się droga do występowania o dalszy tytuł wykonawczy.

Od wsparcia dla nadziei olimpijskich trzeba odprowadzić składki ZUS

Młodzi sportowcy świadczą usługi charakterystyczne dla umów cywilnoprawnych i dlatego konieczne jest uiszczenie należności do ZUS.

Mobber społecznik trudniejszy do zatrzymania niż szef

Organizacja charytatywna to ostatnie miejsce, w którym spodziewamy się po liderze lub działaczu nękania. Jego głównym celem nie jest jednak działanie na rzecz potrzebujących.

MF: nie będziemy zmieniać ordynacji dla NGO-sów

Ministerstwo Finansów nie widzi potrzeby doprecyzowania przepisów dotyczących zasad odpowiedzialności podatkowej członków zarządu organizacji non-profit.

Nowe fundacje bez zbiórek na Facebooku

Portal firmy Meta pozwala organizować zbiórki środków na rzecz organizacji pożytku publicznego. By zyskać ten status, trzeba jednak działać aż dwa lata.

Kurczy się przestrzeń dla aktywistów. Smutny raport HFPC

Helsińska Fundacja Praw Człowieka przyjrzała się utrudnieniom, jakie spotkały organizacje pozarządowe w latach 2015–2022 w Polsce.

PiS chce zakazać organizacjom interwencyjnego odbioru zwierząt

Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk zapowiedział, że uprawnienia do odbierania zwierząt będzie miała tylko Inspekcja Weterynaryjna.

Ziobro wygrywa w Sądzie Najwyższym z Trzaskowskim ws. Marszu Niepodległości

W czwartek Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił orzeczenia dotyczące decyzji wojewody mazowieckiego o rejestracji wydarzenia cyklicznego "Marsz Niepodległości".

Rozdzielanie kompetencji komplikowałoby załatwienie sprawy

Stanowisko, że udzielenia informacji publicznej i wydania decyzji o jej odmowie dokonują dwa różne organy, jest nielogiczne i problematyczne w praktyce.

Fiskus chce podatku od okradzionej fundacji

Dochody organizacji pożytku publicznego nie mogą być zwolnione z CIT, jeśli zostały wydane na inne cele niż działalność statutowa.

SN: Stowarzyszenie może skarżyć banki w sprawach sądowych frankowiczów

Organizacja społeczna może wziąć udział w postępowaniach sądowych, nie musi mieć tego zadania wpisanego w statucie.

Sąd: Przez spóźnienie fundacja bez 1 proc. PIT

By móc korzystać z 1 proc. podatku, organizacja pożytku publicznego musi nie tylko zgłosić prawidłowy numer rachunku bankowego na określonym formularzu, ale też dokonać tego w odpowiednim terminie.

Brama na Podlasie dzieli pieniądze na małe projekty służące lokalnemu rozwojowi

Remonty, prace rewitalizacyjne, działania zwiększające bezpieczeństwo i ułatwiające integrację – to przykładowe projekty, na które da się uzyskać dofinansowanie.

Prosta spółka akcyjna w działalności społecznej

Poza działalnością gospodarczą prosta spółka akcyjna może prowadzić także działalność charytatywną lub kulturalną.

Proces gospodarczy z fundacją

Coraz częstsza obecność fundacji w obrocie gospodarczym powoduje, że coraz więcej jest sporów, których rozwiązania szuka się w sądzie.