Reklama
Rozwiń

Mobber społecznik trudniejszy do zatrzymania niż szef

Organizacja charytatywna to ostatnie miejsce, w którym spodziewamy się po liderze lub działaczu nękania. Jego głównym celem nie jest jednak działanie na rzecz potrzebujących.

Publikacja: 27.06.2023 03:00

We wrześniu 2018 r. portal Onet opisał, jak ponad 20 byłych pracowników Stowarzyszenia Wiosna oskarż

We wrześniu 2018 r. portal Onet opisał, jak ponad 20 byłych pracowników Stowarzyszenia Wiosna oskarżało ówczesnego prezesa ks. Jacka Stryczka (z prawej) o mobbing, zastraszanie, zwalnianie za pomocą „rosyjskiej ruletki", poniżanie, agresję, seksistowskie uwagi wobec kobiet.

Foto: Fotorzepa/ Piotr Guzik

Media obiegła informacja, że decyzją krakowskiego sądu prokuratura ponownie zbada sprawę mobbingu, do którego miało dochodzić w Stowarzyszeniu Wiosna. Po opublikowanym kilka lat temu reportażu Onetu wielu zadawało sobie pytanie, jak to możliwe, że ofiarą psychicznego nękania mogli paść pracownicy jednej z najprężniej działających organizacji charytatywnych w Polsce. Według kodeksu pracy mobbing oznacza działania lub zachowania polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika. Wywołują u niego poczucie, że nie jest przydatny, poniżają go lub ośmieszają, izolują od zespołu.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Prawo drogowe
Egzamin na prawo jazdy będzie trudniejszy? Jest stanowisko WORD Warszawa
Sądy i trybunały
Krystyna Pawłowicz przeniesiona w stan spoczynku. Uchwała TK
Prawo w Polsce
Trybunał Konstytucyjny: mniej religii w szkołach jest bezprawne
W sądzie i w urzędzie
Dziedziczenie nieruchomości: prostsze formalności dla nowych właścicieli
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono