Nadia Senkowska

Dziennikarz

Absolwentka m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się prawami kobiet i prawem karnym. Przez ponad pięć lat w PAP, gdzie relacjonowała m.in. procesy sądowe w Krakowie.

Rok od śmierci Kamilka zaczną badać przypadki krzywdzenia dzieci

W przyszłym miesiącu może zacząć działać gremium powołane do analizy śmiertelnych i ciężkich przypadków krzywdzenia najmłodszych.

Zarzuty za zbyt wysokie pensje w Orlenie? Limity wynagrodzeń menedżerów do poprawki

Zamieszanie wokół zarobków w Orlenie uwidoczniło konieczność zmiany przepisów. Rady nadzorcze powinny mieć mniej swobody w kształtowaniu płac.

Zaświadczenie "na druku MEN". Wydane po szkoleniu, może naruszać prawo

To, że organizator kursu wystawi nam zaświadczenie na „druku MEN”, nie oznacza, że to ministerstwo potwierdza nasze kwalifikacje. „Wybijanie” swojej oferty w taki sposób może też naruszać prawa konsumentów i innych organizatorów szkoleń.

Prawniczka rodziła na sali sądowej. Pilnie potrzeba zmiany regulacji

Paryska izba adwokacka chce ochrony dla ciężarnych prawniczek po tym, jak jedna z nich zaczęła rodzić na sali. Niestety polskie prawo też nie ułatwia im pracy – uważa Izabela Konopacka, prezydentka Federacji Adwokatur Europejskich.

Liberalizacja, „kompromis” i dekryminalizacja. W czwartek w Sejmie debata o aborcji

Sejm zajmie się w czwartek poselskimi projektami ustaw, których celem jest liberalizacja przepisów dotyczących przerywania ciąży. KO i Lewica chcą prawa do aborcji do 12 tygodnia, a Trzecia Droga - przywrócenia tzw. kompromisu sprzed wyroku TK.

Wkrótce ważna decyzja sądu ws. Poczty Polskiej i tzw. wyborów kopertowych

Sądy rozpatrują sprawy obywateli skarżących się na przekazanie poczcie ich danych osobowych, które wykorzystane miały zostać podczas "wyborów kopertowych". Pod koniec czerwca NSA orzeknie, czy sama decyzja premiera dotycząca organizacji tych wyborów była zgodna z prawem.

Nowe przepisy ws. małych elektrowni wiatrowych. Z korzyścią dla przedsiębiorców

Ministerstwo rozwoju przygotowało przepisy, które przedsiębiorcom ułatwić mają prowadzenie działalności gospodarczej, a także zachęcić ich do stawiania małych elektrowni wiatrowych.

Komitety mają 30 dni, żeby zdjąć plakaty i bannery

Zdejmowanie plakatów wyborczych obarczone jest terminem 30 dni. Nawet jeśli właściciel nieruchomości nie zgodził się na wieszanie materiałów, lepiej jednak, by sam ich nie usuwał.

Choć naruszył obowiązki, to dostanie odszkodowanie za dyscyplinarkę

Firma musi zapłacić odszkodowanie pracownikowi, którego zwolniła dyscyplinarnie za udostępnienie w mediach społecznościowych postu promującego jej konkurenta – zdecydował sąd.

Za śmierć polskiego wolontariusza Izrael może czekać trybunał haski

Jeśli okaże się, że Izrael - którego siły zbrojne odpowiedzialne są za śmierć polskiego wolontariusza w Strefie Gazy - złamał międzynarodowe prawo humanitarne, sprawa może trafić przed Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze.