Fiskus chce podatku od okradzionej fundacji

Dochody organizacji pożytku publicznego nie mogą być zwolnione z CIT, jeśli zostały wydane na inne cele niż działalność statutowa.

Publikacja: 11.10.2022 12:47

Fiskus chce podatku od okradzionej fundacji

Foto: Adobe Stock

Nie dość, że cię okradli, to jeszcze musisz zapłacić fiskusowi. Takie są wnioski z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Wystąpiła o nią fundacja pomagająca dzieciom z ubogich rodzin. Zajmuje się m.in. działalnością wychowawczą i edukacyjną. Posiada status organizacji pożytku publicznego. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6c ustawy o CIT dochody, które przeznacza na działalność statutową, są zwolnione z podatku.

Czytaj więcej

Firma straciła przez oszusta towary i pieniądze, ale podatek musi zapłacić

Podczas weryfikacji ksiąg rachunkowych fundacji wyszło na jaw, że jej była księgowa preparowała dokumenty i rozliczała w kosztach wydatki, które nie miały odzwierciedlenia w rzeczywistości. Ukradła także znaczną kwotę z rachunków bankowych organizacji. Fundacja złożyła w prokuraturze zawiadomienie o przestępstwie. Obecnie sprawa toczy się przed sądem.

Fundacja, zgodnie z wytycznymi biura rachunkowego, skorygowała swoje rozliczenia podatkowe. Wycofała z kosztów kwoty z fikcyjnych dokumentów. I zapytała fiskusa, czy od skradzionych środków pieniężnych musi zapłacić CIT. Uważa, że nie, gdyby bowiem ich nie ukradziono, zostałyby wykorzystane na cele statutowe. Wykorzystanie ich na inne cele nastąpiło wbrew woli i wiedzy organizacji. Zapłata podatku od przywłaszczonej kwoty jest więc bezzasadna.

Skarbówka była jednak innego zdania. Podkreśliła, że ustawa o CIT wymienia trzy warunki zwolnienia z podatku, o którym stanowi art. 17 ust. 1 pkt 6c. Pierwszy – posiadanie przez jednostkę statusu organizacji pożytku publicznego, o której mowa w przepisach o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Drugi – przeznaczenie i wydatkowanie uzyskanego dochodu na działalność statutową, z wyłączeniem działalności gospodarczej. Trzeci – zadania wykonywane przez organizację (wymienione w art. 4 ust. 1 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie) muszą jasno i precyzyjnie wynikać z postanowień statutu.

Dla fiskusa decydujący w tej sprawie okazał się warunek drugi. Zaznaczył, że nie wystarczy przeznaczenie dochodu organizacji pożytku publicznego na działalność statutową. Musi być też na ten cel wydatkowany. Tak się nie stało. Dochód został bowiem przywłaszczony przez księgową. W konsekwencji był wydatkowany na inny cel niż statutowy i należy go opodatkować.

– Trudno się z tym zgodzić, kradzież pieniędzy nie oznacza przecież w żaden sposób wydatkowania – mówi Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w kancelarii KZP.

Numer interpretacji: 0111-KDIB1-2.4010.373.2022.1.EJ

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek