Uchwała budżetowa musi być zgodna z wieloletnią prognozą finansową

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego, które skutkują zaplanowaniem wydatku na realizację danego zadania w kwocie niższej niż przyjęto w wieloletniej prognozie finansowej, naruszają regulacje ustawy o finansach publicznych.

Publikacja: 09.03.2020 16:15

Uchwała budżetowa musi być zgodna z wieloletnią prognozą finansową

Foto: AdobeStock

- Na ostatniej sesji rady miejskiej przyjęto zmianę budżetu na bieżący rok – w zakresie wydatków na odnowienie elementów infrastruktury parku miejskiego. Zmniejszono pozycję wydatków o 80 tys. zł, gdyż środki były potrzebne na inne potrzeby socjalne. Nie dokonano w wieloletniej prognozie finansowej zmniejszeń limitu wydatków na 2020 r., bo to tylko plan - prognoza. Czy regionalna izba obrachunkowa może zakwestionować budżet w tym zakresie?

Analiza pytania wymaga odniesienia się do przepisów ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (u.f.p.). Stanowią one o istocie – po pierwsze, uchwały budżetowej, po drugie – wieloletniej prognozy finansowej. W art. 211 u.f.p. postanowiono, że budżet jednostki samorządu terytorialnego jest rocznym planem dochodów i wydatków oraz przychodów i rozchodów tej jednostki. Budżet jednostki samorządu terytorialnego jest uchwalany na rok budżetowy. Rokiem budżetowym jest rok kalendarzowy.

Pozostało 86% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił