Reklama
Rozwiń

Zamiast spowolnienia ożywienie: niemiecka gospodarka znowu rośnie

Zamiast spowolnienia ożywienie: niemiecka gospodarka rośnie w trzecim kwartale. Wzrost niemieckiego PKB jest zaskoczeniem, ale zdaniem ekspertów trend spadkowy został tylko chwilowo opóźniony.

Publikacja: 28.10.2022 13:00

Zamiast spowolnienia ożywienie: niemiecka gospodarka znowu rośnie

Foto: AFP

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł (w ujęciu wyrównanym sezonowo) o 0,3 proc. w trzecim kwartale 2022 r., podał Federalny Urząd Statystyczny (Destatis), prezentując wstępne dane.

Konsensus rynkowy wynosił 0,2 proc. spadku w ujęciu kwartalnym (wyrównanym sezonowo). W ujęciu rocznym, PKB (niewyrównany sezonowo) wzrósł o 1,1 proc. w pierwszym kwartale 2022 r. Konsensus rynkowy wynosił 0,7 proc. wzrostu w tym ujęciu.

Czytaj więcej

Ifo: nadal smutno w gospodarce Niemiec

Po niewielkim wzroście o 0,1 proc. w drugim kwartale niemiecka gospodarka nieźle się trzyma pomimo trudnych globalnych warunków gospodarczych z trwającą pandemią, zakłóconymi łańcuchami dostaw, rosnącymi cenami i wojną w Ukrainie. Wyniki gospodarcze wsparły przede wszystkim prywatne wydatki konsumpcyjne.

Jednak zdaniem ekspertów wzrost prawdopodobnie się jednak zakończy w związku z kryzysem energetycznym wywołanym wojną Rosji z Ukrainą. Według prognozy monachijskiego Instytutu Ifo w bieżącym, czwartym kwartale gospodarka skurczy się o 0,6 proc. „Utrzymujący się wysoki poziom inflacji oraz niepewność co do dostaw energii i jej kosztów mają istotny wpływ na niemiecką gospodarkę” – uważają analitycy Bundesbanku, który widzi Niemcy na „progu recesji”. „Ogólnie rzecz biorąc, wydajność ekonomiczna może znacznie spaść w miesiącach zimowych” – napisano w raporcie.

Czytaj więcej

Bundestag zatwierdził pakiet pomocy dla gospodarki Niemiec wart 200 mld euro

Niemiecka gospodarka stoi w obliczu poważnych przeciwności. Wysoka inflacja na poziomie 10,0 procent w ostatnim czasie niszczy siłę nabywczą konsumentów, którzy w związku z tym niechętnie wydają gotówkę. W przemyśle około dwie trzecie firm wciąż narzeka na brak ważnych surowców i półproduktów, przez co produkcja jest na niższym poziomie. Eksporterzy prawdopodobnie także odczują skutki słabszej światowej gospodarki. W branży budowlanej rosnące stopy procentowe a wysokie koszty materiałów powodują, że wiele projektów jest anulowanych. Rząd federalny zakłada, że w roku, który dobiega końca, niemiecka gospodarka wzrośnie o 1,4 proc. W 2023 spodziewa się, że produkt krajowy brutto spadnie o 0,4 procent.

Dane gospodarcze
Rosja się kurczy. Kreml utajnia dane demograficzne
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Dane gospodarcze
To ta projekcja inflacji przekonała RPP do obniżki stóp procentowych
Dane gospodarcze
Kierunek dla stóp procentowych w Polsce: w dół, choć raczej nie w cyklu
Dane gospodarcze
Adam Glapiński, prezes NBP: RPP jest skłonna dalej obniżać stopy procentowe
Dane gospodarcze
Niespodzianka. RPP obniżyła stopy procentowe