Uchodźcy z Ukrainy ruszyli do polskich urzędów. Są gigantyczne kolejki

Od dzisiaj obywatele Ukrainy mogą wystąpić o nadanie numeru PESEL w urzędzie miasta lub gminy, na której terenie się znajdują. Tak jak można się było tego spodziewać, w niektórych urzędach tworzą się olbrzymie kolejki.

Publikacja: 16.03.2022 11:31

Urząd Miasta Rzeszowa uruchomił specjalny punkt, w którym uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy mogą o

Urząd Miasta Rzeszowa uruchomił specjalny punkt, w którym uchodźcy z ogarniętej wojną Ukrainy mogą otrzymać numer PESEL, utworzyć profil zaufany i zameldować się.

Foto: PAP/Darek Delmanowicz

Rejestracja w systemie PESEL będzie podstawą do funkcjonowania rosnącej grupy uciekinierów przed rosyjską agresją, którzy przybywają do Polski. Na podstawie specustawy mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, 500+ i 300+, a także do legalnego zatrudnienia czy prowadzenia działalności gospodarczej przez najbliższe 18 miesięcy.

Jak podała w środę Straż Graniczna, od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji, z Ukrainy do Polski przyjechało 1,893 mln osób.

Polska Agencja Prasowa donosi, że uchodźcy z Ukrainy tak tłumnie ustawili się w kolejce do nadawania numerów PESEL w Olsztynie, że po niespełna godzinie wydano numery do ich obsługi na cały tydzień.

Senator Krzysztof Kwiatkowski w mediach społecznościowych zwrócił uwagę, że uprawnienia do otrzymania pomocy finansowej czy zdrowotnej wynikającej z otrzymania numeru PESEL, działają z mocą wsteczną, od dnia przekroczenia granicy i można niezależnie od dnia nadania numeru PESEL z nich korzystać. - Dlatego warto rozważyć czy nie zgłosić się do właściwego urzędu w kolejnych dniach kiedy będą już mniejsze kolejki - napisał na Facebooku. 

W myśl nowych przepisów cały ciężar wypełniania dokumentacji spadł na samorządowców. Choć rząd dostarczył sprzęt do pobierania odcisków palców, brakuje pracowników do ich obsługi. Szacuje się, że rejestracja jednego uchodźcy zajmie od pół godziny do godziny.

Czytaj więcej

Rusza rejestracja uchodźców w systemie PESEL. Mogą być kłopoty z cyrylicą

W Warszawie, do której przybyło niemal 300 tys. osób z Ukrainy, przyznawanie numerów PESEL ma odbywać się w trojaki sposób. Będą mobilne terminale w punktach noclegowych. Poza tym numery PESEL będą przyznawane 18. urzędach dzielnic. – Aby nie wydłużyć kolejek, postaramy się zwiększyć o kilkaset liczbę pracowników na stanowiskach obsługi. Mamy też obietnicę oddelegowania do pomocy 150 osób z administracji rządowej. Chcemy również, aby ministerstwo w Warszawie uruchomiło swój centralny, duży punkt. Rozmawiamy o tym – powiedziała Monika Beuth–Lutyk, rzecznik stołecznego ratusza. Taki punkt ma soboty ma powstać na Stadionie Narodowym.

Sporym problemem dla samorządów będzie przełożenie dokumentów spisanych po ukraińsku, a czasem i po rosyjsku, na alfabet łaciński. Ze specustawy wynika, że należy przy tym stosować ustawę o zawodzie tłumacza przysięgłego. Wnioski w sprawie rejestracji mają jednak wypełniać sami uchodźcy. A przyjmujący je urzędnicy mogą mieć kłopoty w rozróżnianiu starych dokumentów zapisanych po rosyjsku.

Czytaj więcej

Akcja PESEL dla uchodźców. Samorządy są na nią gotowe

Wniosek o nadanie numeru PESEL trzeba złożyć osobiście w urzędzie gminy. Za dziecko wniosek może złożyć jego rodzic, opiekun tymczasowy lub osoba sprawująca nad nim faktyczną pieczę. Od osób, które skończyły 12. rok życia, będą pobierane odciski palców.

Trzeba ze sobą zabrać wszystkie dokumenty, które pozwolą ustalić tożsamość, nawet te nieaktualne (dokument podróży, Kartę Polaka), a osoby, które nie ukończyły 18. roku życia, również dokument potwierdzający urodzenie. W razie braku dokumentów wnioskodawca złoży oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia.

Składając wniosek, warto podać swój adres mailowy i numer telefonu oraz wyrazić zgodę na założenie profilu zaufanego. Profil ułatwi potem załatwianie innych formalności przez internet (np. wniosek o świadczenia pieniężne). Będzie potrzebny do weryfikacji tożsamości osoby składającej wnioski drogą elektroniczną.

Założenie profilu zaufanego nastąpi automatycznie. Na podany adres mailowy zostanie wysłany identyfikator użytkownika profilu zaufanego. Esemesem przyjdzie zaś jednorazowe hasło, niezbędne do jego aktywacji. Dana osoba uzyska też dostęp do aplikacji mObywatel, czyli cyfrowego portfela na dokumenty i usługi.

Jeżeli wjazd do Polski uciekającego przed wojną obywatela Ukrainy nie został zarejestrowany podczas kontroli granicznej, to zostanie zarejestrowany przy okazji składania wniosku o numer PESEL w urzędzie gminy. Ważne, żeby formalności dopełnić nie później niż 60 dni od wjazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Rejestr obywateli Ukrainy, którzy uciekali do Polski przed wojną i którym przysługuje szczególne wsparcie, prowadzi komendant główny Straży Granicznej.

Czytaj więcej

Specustawa o uchodźcach: wszystko, co trzeba wiedzieć

Rejestracja w systemie PESEL będzie podstawą do funkcjonowania rosnącej grupy uciekinierów przed rosyjską agresją, którzy przybywają do Polski. Na podstawie specustawy mają prawo do bezpłatnej opieki zdrowotnej, 500+ i 300+, a także do legalnego zatrudnienia czy prowadzenia działalności gospodarczej przez najbliższe 18 miesięcy.

Jak podała w środę Straż Graniczna, od 24 lutego, czyli początku rosyjskiej agresji, z Ukrainy do Polski przyjechało 1,893 mln osób.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego