Gdy na przeszkodzie w realizacji zamówienia staną pieniądze

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez zamawiającego przy unieważnianiu postępowania z uwagi na niewystarczającą ilość środków na sfinansowanie najtańszej oferty z zamówienia publicznego?

Publikacja: 10.10.2023 04:00

Gdy na przeszkodzie w realizacji zamówienia staną pieniądze

Foto: Adobe Stock

Instytucja unieważniania postępowań z uwagi na niewystarczającą ilość środków na sfinansowanie najtańszej oferty wydaje się być dla zamawiających jasna i oczywista, czemu przeczy liczba i rodzaj ciągle popełnianych przez zamawiających błędów.

Zamawiający posiadają z reguły wiedzę o konieczności podania, najpóźniej przed otwarciem ofert, kwoty, jaką zamierzają przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Wątpliwości zamawiających pojawiają się jednak w sytuacji, gdy podana przez nich kwota nie wystarcza na sfinansowanie najkorzystniejszej oferty. Kontrowersyjne wydaje się nadal ustalenie, czy unieważnienie postępowania publicznego w sytuacji, gdy cena najkorzystniejszej oferty przewyższa kwotę, którą zamawiający może przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, będzie zawsze obowiązkiem zamawiającego, a przede wszystkim jak należy unieważnić postępowanie, aby nie narazić się na zarzuty wykonawców i negatywne, związane z nimi konsekwencje.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
W sądzie i w urzędzie
Jak otrzymać bon energetyczny? Jest wzór wniosku
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Administracja
Rzeka zabrała część nieruchomości. Kiedy przysługuje odszkodowanie?