Inteligencja made in China

Zasady korzystania z generatywnej sztucznej inteligencji mają być w zgodzie z „socjalistycznymi wartościami”.

Publikacja: 26.09.2023 11:24

Inteligencja made in China

Foto: Adobe Stock

Chiny od lat dążą do stworzenia wspólnego środowiska dla innowacji, technologii oraz badań opartych na sztucznej inteligencji, niemalże we wszystkich branżach. Krokiem milowym było przyjęcie nowych przepisów regulujących działanie generatywnej sztucznej inteligencji przy zachowaniu „podstawowych wartości socjalistycznych”. Jest to pierwszy na świecie tak szczegółowy akt prawny dotyczący działania SI w przestrzeni publicznej.

Chińska Administracja Cyberprzestrzeni (CAC) opublikowała tzw. Środki dla generatywnych usług sztucznej inteligencji”, określające podstawowe zasady, których muszą przestrzegać generatywne usługi SI, w tym dopuszczalne rodzaje treści, które te produkty mogą generować. W „Środkach” podkreślono także kwestie szczególnie niepokojące dla chińskiego rządu w odniesieniu do wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji, takie jak moderowanie treści, zniekształcanie i nadużycia informacji czy uprzedzenia algorytmiczne.

Pozostało 88% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty