Banki kuszą przedsiębiorców

Konto firmowe ma wiele funkcji, które bardzo przydają się przy rozliczeniach działalności gospodarczej.

Publikacja: 22.05.2023 03:00

Banki przyciągają firmowych klientów bezpłatnym kontem firmowym, kartą, czasem przelewami bez opłat

Banki przyciągają firmowych klientów bezpłatnym kontem firmowym, kartą, czasem przelewami bez opłat lub darmową wypłatą z bankomatów.

Foto: Prostock-studio

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce

Przedsiębiorca to obiecujący klient. Z danych GUS wynika, że na koniec 2022 roku w Polsce działało 2,26 mln firm, co oznacza wzrost o 2,3 proc. rok do roku. Wśród nich 97 proc. stanowiły mikroprzedsiębiorstwa, 2,2 proc. małe przedsiębiorstwa (czyli zatrudniające ponad dziesięć osób), 0,6 proc. zaś– średnie przedsiębiorstwa (od 50 do 250 osób).

W całym 2022 roku zanotowano prawie 367 tys. rejestracji firm, o 4,7 proc. więcej niż w roku 2021 (wtedy było ich ok. 351 tys.).

Banki przyciągają przedsiębiorców bezpłatnym kontem firmowym (z reguły w okresie pierwszego roku), kartą, czasem bezpłatnymi przelewami lub wypłatą z bankomatów.

O klienta walczą także banki (instytucje finansowe typu captive) należące do koncernów samochodowych, które najchętniej pożyczają pieniądze na zakup samochodu własnej marki, lecz są i takie, które postawią jedynie warunek, aby auto sprzedawane było w sieci dilerskiej koncernu. W tej grupie banków są: Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce (część Volkswagen Financial Services), FCE Bank Polska (Ford), Fiat Bank Polska, RCI Banque Polska (Renault) czy Toyota Bank Polska.

Pierwszy z nich wystartował z promocją konta firmowego Plus Konto Biznes z kartą Visa Business. Dla wybranych grup przedsiębiorców (JDG albo prowadzących fundacje czy stowarzyszenia) Volkswagen Bank oferuje prowadzenie rachunku firmowego za 0 zł przez 12 miesięcy. Zaznacza, że do jednego rachunku klient firmowy może zamówić kilka kart Visa Business i przekazać je pracownikom, utrzymując kontrolę nad firmowymi wydatkami, a także zapewnić sobie transparentne rozliczenie każdej płatności.

Kuszenie lokatami

Volkswagen Bank proponuje posiadaczom rachunku Plus Konto Biznes promocyjną Lokatę Efekt na nowe środki dla biznesu z oprocentowaniem nawet 6,25 proc. Lokata może być założona na okres od 30 do 179 dni. Odsetki naliczane są po upływie lokaty, a minimalna kwota lokaty to 1000 złotych. Promocja trwa do 31 maja 2023 roku.

Bank posiada też w swojej ofercie lokatę Max Biznes. To wysoko oprocentowany produkt inwestycyjny dedykowany przedsiębiorcom na okres nawet do dziesięciu lat. Innym sposobem na oszczędzanie jest skorzystanie z lokaty Plus Biznes i zdeponowanie swoich środków na okres od 30 do 360 dni. Kolejną z propozycji jest lokata Overnight, która daje możliwość ulokowania pieniędzy choćby na jedną noc.

Oprocentowanie lokat maleje, ale i tak jest ono dużo wyższe od oprocentowania rachunków na żądanie. Z oferty znikają propozycje obiecujące najwyższe stopy zwrotu. – Jeśli nie stanie się nic nieoczekiwanego, to będziemy musieli się do tego przyzwyczaić – ostrzega analityk HRE Investments Oskar Sękowski.

Podkreśla, że notowania kontaktów terminowych na stopę procentową sugerują, że obniżki są prawdopodobne już w drugiej połowie 2023 roku, a najpóźniej na przełomie 2023/2024. – Nie tylko działania banku centralnego spowodowały spadek oprocentowania depozytów. Sprzyja temu również fakt, że od kilku miesięcy Polacy znowu chętnie zakładają bankowe lokaty – wskazuje Sękowski. Na koniec stycznia ich wartość sięgnęła 81 mld zł, gdy wartość depozytów wyniosła ok. 780 mld zł i na tym poziomie utrzymuje się od listopada 2022 roku.

Windykacja dla przedsiębiorców

Trafiają się także nietypowe promocje, jak np. darmowa windykacja. Volkswagen Bank oferuje dla firm bezpłatną usługę odzyskiwania należności z tytułu niezapłaconych faktur dzięki współpracy z firmą Vindicat w ramach oferty: „Należy Ci się wsparcie”. W skrócie wygląda ona tak, że klient może skorzystać z darmowego dostępu do usługi windykacyjnej i zapłacić prowizję dopiero w momencie odzyskania należności od dłużnika.

Windykacja ma duże znaczenie dla przedsiębiorców. W 2021 roku nominalna wartość ogółem wszystkich wierzytelności obsługiwanych przez 75 podmiotów objętych ankietą Związku Przedsiębiorstw Finansowych wyniosła 123,2 mld zł. 

Pod koniec trzeciego kwartału 2022 roku średnia wartość pojedynczej wierzytelności obsługiwanej przez podmioty z branży windykacyjnej przekroczyła 8000 zł. To pierwszy taki przypadek w historii 45. edycji badania prowadzonego przez ZPF.

Związek zwraca uwagę również na fakt, że w porównaniu z poprzednimi edycjami badania wzrósł odsetek multidłużników. To osoby, które mają do spłaty co najmniej dwa zobowiązania w jednej instytucji zarządzającej wierzytelnościami. Stanowią oni 21,7 proc. wszystkich osób obsługiwanych przez podmioty objęte badaniem ZPF. Również w tym przypadku widać trend wzrostowy – w 2018 r. ten odsetek nie przekraczał 18 proc.

Materiał powstał we współpracy z Volkswagen Bank GmbH Oddział w Polsce

IT
Każdy może sprawdzić, czy jego dane wyciekły. Rządowa aplikacja zaliczyła wpadkę
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Banki
Masowa ucieczka pracowników z Credit Suisse
Banki
Ile zarobią w tym roku akcjonariusze banków na dywidendach
Banki
Pierwsze kredyty oparte na WIRON już od czerwca
Banki
Tani kredyt w ofercie już od lipca
Banki
Credit Suisse zapłaci 926 mln dol. odszkodowania byłemu premierowi Gruzji