fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ukraina: hrywna tonie, władza się kłóci

Od początku roku ukraiński pieniądz stracił do dolara połowę wartości.
Bloomberg
Od początku roku ukraiński pieniądz stracił do dolara połowę wartości. Największy zawał nastąpił ostatniej doby. Premier krytykuje bank centralny.

Dolar po 40–45, a euro po 45?51 hrywien to wolnorynkowe kursy ukraińskiego pieniądza w środę. Kurs oficjalny jest niższy o 5 hrywien. Premier Arsenij Jaceniuk wezwał deputowanych na wieczór do parlamentu w celu przyjęcia przepisów stabilizujących sytuację gospodarczą.

Jaceniuk jest niezadowolony z działań Narodowego Banku Ukrainy (NBU) i z tego, że nie są one konsultowane z rządem. W środę z internetu się dowiedział, że NBU na trzy dni zablokował zakupy walut przez banki, zlecane przez ich klientów. Prezydent Petro Poroszenko zażądał do NBU ustabilizowania hrywny na poziomie zapisanym w budżecie (21,7 za dolara).

Wcześniej prezes NBU Waleria Gontariewa ostrzegła, że bank nie będzie zapowiadał swoich posunięć, by nie doprowadzić do destabilizacji rynku i gospodarki.

Od wtorku NBU ograniczył także walutowe płatności dla kontraktów importowych do równowartości 500 tys. dol. Większe kwoty można przelewać tylko mając akredytywę z zagraniczne...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA