fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Drzewa ścięte skrzydłami

Wiosna 1933 roku. Próbne loty „Lituaniki” nad Manhattanem
Anbo Zeme Lietuva
80 lat temu, w niecały rok po katastrofie lotniczej Stanisława Wigury i Franciszka Żwirki, światem wstrząsnęła wiadomość o wypadku samolotu „Lituanica", który roztrzaskał się wraz z dwoma litewskimi pilotami – Stasysem Girenasem i Steponasem Dariusem. Do dziś niejasne są okoliczności ich śmierci.
W lesie pod Pszczelnikiem 15 lipca rokrocznie gromadzą się Polacy i Litwini. Jest msza, składanie wieńców, wspomnienia. Choć bohaterowie leżą na cmentarzu wojskowym w Kownie, to do polskiej wsi przyjedzie w tym roku prezydent Litwy Dalia Grybauskaite  oraz litewska delegacja. Nie wiadomo, czy swoją obecnością uświetni uroczystość Bronisław Komorowski, jak to w 2008 roku uczynił Lech Kaczyński, a w 2003 Aleksander Kwaśniewski. – To w sumie litewskie święto – komentują pracownicy urzędu miejskiego w Myśliborzu, mieście, które od lat organizuje uroczystości i sprawuje pieczę nad pomnikiem Dariusa i Girenasa w pobliskim lesie. – Ale  jedno z najważniejszych dla Litwy świąt w ich historii XX wieku – dodają.

Tajemnica lasu Soldin

Nieopodal Myśliborza znajduje się wieś Pszczelnik, gdzie w 1933 roku rozbił się samolot Litwinów. W Pszczelniku obok marmurowego obelisku oraz krzyża, które upamiętniają tragiczne lądowanie, stoi chatka przeniesiona ze Ż...
Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA