BBC: Co wiadomo o nowym wariancie koronawirusa?

Nowy wariant koronawirusa SARS-CoV-2 szybko zastępuje dotychczas występujące szczepy koronawirusa, a część mutacji, jakie u niego stwierdzono, zwiększa zdolność wirusa do zakażania komórek ludzkiego organizmu - pisze dziennikarz BBC, James Gallagher.

Aktualizacja: 21.12.2020 14:17 Publikacja: 21.12.2020 13:51

BBC: Co wiadomo o nowym wariancie koronawirusa?

Foto: AFP

W sobotę premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson mówił, że za wzrostem liczby zakażeń koronawirusem na Wyspach stoi nowy wariant koronawirusa. W związku z pojawieniem się mutacji kolejne kraje, w tym Polska, zawieszają połączenia lotnicze z Wielką Brytanią.

Przypadki zakażenia nowym szczepem koronawirusa SARS-CoV-2 wykryto też w Danii, Holandii, we Włoszech i w Australii.

Gallagher podkreśla, że na razie nie ma pewności czy nowy szczep rozprzestrzenia się szybciej niż znane już dotychczas szczepy, ponieważ pewność taką dałyby tylko badania w warunkach laboratoryjnych, które wymagałyby jednak tygodni albo nawet miesięcy.

Po raz pierwszy nowy wariant koronawirusa wykryto na Wyspach we wrześniu. W listopadzie co czwarte zakażenie koronawirusem w Londynie było zakażeniem nowym wariantem wirusa, a w połowie grudnia - odsetek ten wzrósł do 66 procent.

Boris Johnson mówiąc o nowej mutacji koronawirusa sugerował, że może się on rozprzestrzeniać nawet 70 proc. szybciej.

Nowy wariant koronawirusa występuje w całej Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem Irlandii Północnej. Najczęściej jest jednak spotykany w Londynie i południowo-wschodniej oraz wschodniej Anglii.

Dziennikarz BBC zauważa, że nie jest to pierwsza szerząca się mutacja koronawirusa SARS-CoV-2 - w lutym w Europie pojawiła się mutacja D614G, która stała się dominującym wariantem koronawirusa na świecie.

W Europie spotykana była też mutacja A222V.

Mutacja wykryta obecnie w Wielkiej Brytanii zawiera aż 17 potencjalnie ważnych zmian. Do zmian doszło m.in. w "kolcach" koronawirusa - czyli wypustkach, za pomocą których koronawirus łączy się z komórkami zakażonego organizmu. To ta mutacja mogła zwiększyć zakaźność nowego wariantu koronawirusa.

2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 801
Świat
Chciał zaprotestować przeciwko wojnie. Skazano go na 15 lat więzienia
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 800
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 799
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 797
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej