fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Covid-19

Pfizer i Moderna składają wnioski o zgodę na stosowanie szczepionek w UE

Szczepionka koncernu Pfizer
AFP
Pfizer i Moderna złożyły wnioski do Europejskiej Agencji Leków (EMA) wnioski o zgodę na stosowanie ich szczepionek na COVID-19 na terenie UE - informuje Reuters.

Wcześniej oba amerykańskie koncerny złożyły podobne wnioski do Federalnej Agencji Leków (FDA), która dopuszcza szczepionki do użycia na terenie USA. Pfizer złożył wniosek do FDA już 20 listopada, Moderna - 31 listopada.

Trzecia faza testów klinicznych wykazała, że szczepionka Pfizera jest skuteczna w 95 procentach, a szczepionka Moderny - w 91,4 proc.

Zgoda na używanie eksperymentalnych szczepionek na COVID-19 na terenie UE, podobnie jak w USA, ma mieć charakter warunkowy (chodzi o zgodę na używanie szczepionek w nadzwyczajnej sytuacji).

Jak dotąd jedyną szczepionką formalnie dopuszczoną do masowego użycia jest rosyjski Sputnik V - ale rosyjski regulator dopuścił jej stosowanie przed ukończeniem trzeciej fazy testów klinicznych.

Polski rząd liczy, że pierwsze szczepionki dotrą do Polski na przełomie grudnia i stycznia. Większość państw europejskich liczy na rozpoczęcie szczepień na COVID w styczniu. W USA szczepienia być może zaczną się już w grudniu.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA