fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przestępczość

Król narkotyków El Chapo skazany na dożywocie

Chwila ekstradycji Guzmana do USA, styczeń 2017
AFP
Na dożywotnie więzienie skazał sąd federalny w Nowym Jorku Joaquina Guzmana, znanego jako El Chapo. Szef kartelu Sinaloa nie będzie się mógł ubiegać o wcześniejsze zwolnienie.

Meksykański baron narkotykowy usłyszał 10 zarzutów, w tym handel narkotykami, pranie brudnych pieniędzy, nielegalne posiadanie broni, przemyt substancji odurzających. Proceder ten El Chapo uprawiał przez ponad ćwierć wieku.

Dwukrotnie uciekł z więzień w Meksyku, przez 13 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości.

Ostatecznie został przekazany Stanom Zjednoczonym w 2017 roku i osadzony w tamtejszym więzieniu o zaostrzonym rygorze na Dolnym Manhattanie. Po ucieczkach w 2001 i 2015 roku był wyjątkowo pilnie strzeżony. Wielokrotnie skarżył się na fatalne warunki w amerykańskim więzieniu, szczególie narzekał naa brak okien i całodobowe oświetlenie swojej celi.

Po trzymiesięcznym procesie usłyszał wyrok - dożywocie plus 30 lat bez możliwości ubiegania się o przedterminowe zwolnienie oraz przepadek mienia - prawie 13 mld dolarów zarobionych na handlu narkotykami.

Podczas procesu przesłuchano 50 świadków, którzy mówili o przestępczych działaniach kartelu, w tym o wykonywaniu wyroków czy nawet zakopywaniu żywcem rywali, a nawet informatorów.

Dziś Guzman po raz ostatni otrzymał prawo widzenia z żoną Emmą Coronel i dwiema córkami.

Resztę życia El Chapo spędzi najprawdopodobniej w więzieniu ADX Florence w Kolorado.

To więzienie wybudowano w 1994 roku, z przeznaczeniem głównie dla terrorystów i seryjnych morderców. Ponieważ krótko po otwarciu doszło tam do kilku brutalnych zabójstw strażników, więzienie unowocześniono w taki sposób, że najgroźniejsi osadzeni nie mają styczności nawet ze strażnikami.

Obecnie odsiadują tam wyroki m.in. Unabomber Ted Kaczynski czy Dżohar Carnajew - zamachowiec z Bostonu, który czeka na egzekucję.

Źródło: AFP
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA