Serwis www.twojealimenty.pl, prowadzony przez samorząd komorników, działa od kilku dni. Każdy rodzic samotnie wychowujący dziecko może się z niego dowiedzieć, od kogo ma prawo dochodzić alimentów, jak wyegzekwować należne pieniądze, kiedy komornik może je ściągać oraz jak działa Fundusz Alimentacyjny. Portal ma także służyć zobowiązanym do płacenia pieniędzy na dziecko. Przeczytają, jakie są ich prawa i obowiązki.
– Opiekunowie, którzy chcą uzyskać alimenty na dziecko, nie mają podstawowych informacji prawnych. Dlatego na stronie publikujemy wszystkie potrzebne druki i formularze, informujemy, jak złożyć pozew do sądu o alimenty, a później wniosek do komornika o ściągnięcie zasądzonych pieniędzy – mówił Jarosław Świeczkowski, prezes Krajowej Rady Komorniczej, na wczorajszej konferencji prasowej zorganizowanej w Polskiej Agencji Prasowej. Dodał, że każda zainteresowana osoba może wejść na nowy portal, zadać pytanie i dostać odpowiedź w formie porady prawnej.
Ideę działania serwisu poparła fundacja „Damy radę", która od lat pomaga dochodzić pieniędzy od alimenciarzy.
– Na poradę naszego prawnika trzeba czekać trzy miesiące, ponieważ dostęp do bezpłatnej pomocy prawnej w Polsce jest znikomy. Samotne matki, a także coraz częściej ojcowie, nie wiedzą nawet, do kogo się zwrócić o pomoc w wyegzekwowaniu alimentów, a spraw w sądach przybywa – mówiła Beata Mirska-Piworowicz, prezes fundacji „Damy radę".
Z danych Krajowej Rady Komorniczej wynika, że obecnie w Polsce komornicy prowadzą ponad 500 tys. egzekucji alimentów, a postępowanie trwa średnio 18 lat, czyli od urodzenia się dziecka do uzyskania przez nie pełnoletności. Na długość tego postępowania wpływa fakt, że najpierw trzeba ustalić w sądzie, że na rodzicu ciąży obowiązek alimentacyjny. Później komornik musi wyegzekwować od zobowiązanego zaległe długi za kilka lat, a dopiero na końcu może ściągać od niego bieżące należności.