W odpowiedzi na interpelację grupy posłów wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski obszernie i szczegółowo opisał propozycje resortu dotyczące notariatu.
Obowiązkowy patronat
Po pierwsze, zniesiona ma zostać zasada wymogu obywatelstwa polskiego jako warunku powołania na notariusza wobec obywateli Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym o Konfederacji Szwajcarskiej.
Projekt wprowadza obowiązek objęcia patronatem aplikanta notarialnego przez notariusza. Ponadto przewiduje się wprowadzenie przepisu pozwalającego na pociągnięcie do odpowiedzialności dyscyplinarnej notariusza uchylającego się od nałożonego na niego obowiązku objęcia określonego aplikanta patronatem. Jak podkreśla Królikowski ma to na celu „zabezpieczenie realizacji uprawnienia do szkolenia osobie, która z pozytywnym wynikiem zdała egzamin wstępny i została wpisana na listę aplikantów notarialnych".
Resort proponuje likwidację części testowej egzaminu notarialnego (pozostaną trzy części o charakterze praktycznym), co zdaniem resortu sprawiedliwości ma pozwolić na skuteczniejszą weryfikację przydatności do zawodu notariusza.
Rejent "na próbę"
Ułatwiony ma zostać dostęp do egzaminu notarialnego przez rozszerzenie kategorii osób uprawnionych do jego zdawania. Przewiduje się m.in. skrócenie do trzech lat w okresie sześciu lat okresów stosowania prawa wymaganych do dopuszczenia do egzaminu notarialnego bez odbywania aplikacji notarialnej. Ponadto uprawnienie do przystąpienia do egzaminu zyskają osoby, które: