Krajowa Rada Sądownictwa rozstrzygnęła problem, przed jakim stanęli asystenci sędziowscy z sześcioletnim stażem pracy w sądzie i zdanym egzaminem zawodowym: adwokackim lub radcowskim.

Rada uważa, że aktualny stan prawny uniemożliwia uznanie, że osoba legitymująca się państwowym egzaminem adwokackim, radcowskim i notarialnym może, posiadając odpowiedni staż pracy na stanowisku asystenta sędziego, stanąć do konkursu na wakat sędziego sądu rejonowego. Dla takiej osoby ustawa przewiduje dodatkowy obowiązek złożenia egzaminu sędziowskiego lub prokuratorskiego.

Jak uzasadnia KRS, prawo o ustroju sądów powszechnych w art. 61 § 4 oraz ustawa o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w art. 65 ust. 4 konsekwentnie odsyłają do wymagań wynikających z przepisów 61 § 1 pkt 1–6 ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. A te stanowią wprost, że sędzią może zostać osoba, która złożyła egzamin sędziowski.

KRS zauważa też, że odpowiedź na tak postawione pytanie  nie powinna opierać się na wykładni przepisów, tylko wprost na ich brzmieniu.