W Ministerstwie Sprawiedliwości powstał projekt rozporządzenia, który określa zasady prowadzenia aplikacji notarialnej. Jak podkreśla Iwona Kujawa, dyrektor Departamentu Zawodów Prawniczych i Dostępu do Pomocy Prawnej, zmiany dostosowują aplikację do reformy wprowadzonej przez ustawę deregulacyjną. Po likwidacji asesury szkolenie zostało bowiem wydłużone do 3,5 roku (z 2,5).
– Projekt doprecyzowuje obowiązki aplikantów i samorządu notarialnego – mówi dyrektor Kujawa. Dodaje, że podczas egzaminu zawodowego kandydaci na notariuszy osiągają najgorsze wyniki wśród zawodów prawniczych. Nowe przepisy mają zapewnić lepsze szkolenia. Określają m.in. sposób usprawiedliwiania nieobecności, obowiązki na aplikacji etatowej i pozaetatowej, zasady przeprowadzenia szkolenia przez więcej niż jedną izbę.
W projekcie jest także mowa o kolokwium – fakultatywnym, sprawdzającym umiejętności potrzebne do wykonywania czynności w kancelariach notarialnych z upoważnienia notariusza. Joanna Greguła, rzecznik Krajowej Rady Notarialnej, wskazuje, że KRN nie wydała jeszcze oficjalnej opinii o dokumencie. Samorząd uznaje termin, jaki Ministerstwo Sprawiedliwości przeznaczyło na zaopiniowanie projektu za zbyt krótki, dlatego poprosił o jego przedłużenie. Greguła ocenia, że projekt wprowadza znaczące zmiany zarówno w organizacji, jak i w przebiegu aplikacji, podczas gdy obowiązujące rozporządzenie określa jedynie organizację, a uregulowania dotyczące jej przebiegu pozostawia izbom.
– Izby będą musiały sprostać nowym obowiązkom i zadaniom, wymagającym znacznie większego nakładu pracy i środków. Na przykład projekt rozszerza formy zajęć, zamiast wykładów wprowadza seminaria, konwersatoria i ćwiczenia, co dla prowadzących zajęcia oznacza sprostanie nowym wymaganiom dydaktycznym. Niektóre z proponowanych rozwiązań budzą wątpliwości, np. nierówność sytuacji izby notarialnej, która zobowiązana jest do zwrotu kosztów i noclegów aplikantom szkolącym się w innej izbie, w odróżnieniu od izby, która prowadzi szkolenia – mówi Greguła.
Etap legislacyjny: konsultacje społeczne