Podatek od nieruchomości: Podstawa opodatkowania, stawka i obowiązek podatkowy

W zakresie metrażu, ustalania powierzchni, w orzecznictwie podniesiono, że organy podatkowe, ustalając wymiar podatku od nieruchomości, są w tym zakresie bezwzględnie związane treścią ewidencji gruntów i budynków.

Publikacja: 04.05.2023 10:43

Podatek od nieruchomości: Podstawa opodatkowania, stawka i obowiązek podatkowy

Foto: Adobe Stock

Podatek od nieruchomości, jak zauważył Trybunał Konstytucyjny, jest podatkiem od posiadania majątku. Nie można zaaprobować takiej wykładni, według której określenie podstawy opodatkowania następowałoby na podstawie aktów wykonawczych.

Normowanie obowiązków podatkowych należy do wyłączności ustawy, co wywodzi się z wyłączności ustawowej we wszystkich sprawach dotyczących regulacji obowiązków obywateli wobec państwa. Oceny tej nie zmienia to, że jest to obowiązek wobec gminy. Gmina w stosunku do podatnika występuje jako podmiot publiczny wyposażony we władztwo publicznoprawne, a z zasady wyłączności ustawy wynika to, iż ustawa nie powinna powierzać aktom wykonawczym takich treści, które określają konstrukcję podatku, w tym podmiot, przedmiot, podstawę opodatkowania i stawki (uchwała TK z 15 maja 1996 r., sygn. W 2/96, z odwołaniem się do uchwały TK z 6 września 1995 r., sygn. W 20/94, orzeczenia TK z 19 października 1988 r., sygn. Uw 4/88).

Pozostało 93% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Edukacja
Matura 2024: język polski - poziom podstawowy. Odpowiedzi eksperta
Sądy i trybunały
Trybunał niemocy. Zabezpieczenia TK nie zablokują zmian w sądach
Sądy i trybunały
Piebiak: Szmydt marzył o robieniu biznesu na Wschodzie, mógł być szpiegiem
Sądy i trybunały
"To jest dla mnie szokujące". Szefowa KRS o sprawie sędziego Szmydta
Konsumenci
Kolejna uchwała SN w sprawach o kredyty