Nieprawdziwe informacje mogą drogo kosztować

Przed wykluczeniem z postępowań o zamówienie publiczne można się również bronić, wykazując przeprowadzenie skutecznej procedury samooczyszczenia.

Publikacja: 20.10.2021 12:01

Nieprawdziwe informacje mogą drogo kosztować

Foto: Adobe Stock

W ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego podmioty w nim uczestniczące zobowiązane są do przedstawienia zamawiającemu szeregu informacji odnoszących się do składanej oferty, ale także do swojej sytuacji podmiotowej, tj. spełniania warunków udziału w postępowaniu, kryteriów selekcji czy niepodlegania wykluczeniu. Im bardziej złożone zamówienie, tym większa ilość przekazywanych informacji. Sytuacja staje się jeszcze trudniejsza, jeśli o zamówienie ubiega się nie indywidualny wykonawca, ale grupa wykonawców, tj. konsorcjum lub wykonawcy we współpracy z tzw. podmiotami trzecimi. W skomplikowanych strukturach, szczególnie o międzynarodowych charakterze, pod presją czasu i wobec konieczności przygotowania dużej ilości dokumentów, często wraz z tłumaczeniami na język polski, nietrudno o pomyłkę i przekazanie informacji w sposób, który może zostać uznany za wprowadzający w błąd. Zdarzają się oczywiście również przypadki celowego zatajenia informacji lub wprowadzenia zamawiającego w błąd.

Pozostało 89% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a