Ustawa o fundacji rodzinnej uchwalona. Nie będzie estońskiego CIT

Sejm przyjął większość poprawek Senatu do ustawy o fundacji rodzinnej, ale odrzucił estoński CIT. Nie umniejsza to wagi regulacji, które ułatwią budowę wielopokoleniowego biznesu i jego łagodną sukcesję.

Publikacja: 27.01.2023 09:58

Ustawa o fundacji rodzinnej uchwalona. Nie będzie estońskiego CIT

Foto: Adobe Stock

Prace nad ustawą trwały kilka lat, gdyż nowe rozwiązania dotykają szeregu kwestii prawnych, w tym spadkowych i podatkowych. Fundacja rodzinna to osoba prawna tworzona w celu gromadzenia majątku, zwłaszcza przedsiębiorstwa i zarządzania nim w interesie zwykle członków rodziny fundatora, czyli beneficjentów. Chodzi m.in. o spełnianie świadczeń na ich rzecz, np. na koszty utrzymania lub kształcenia, zgodnie z określonym przez fundatora celami fundacji. Mogą być to też świadczenia na wsparcie działalności pożytku publicznego.

Fundator może powołać fundację rodzinną przez oświadczenie o ustanowieniu jej w akcie założycielskim albo w testamencie sporządzonych w formie notarialnej. Fundator wnosi do fundacji mienie na fundusz założycielski o wartości określonej w statucie, nie niższej niż 100 tys. zł, a fundacja w pierwszej kolejności wypłaca środki osobom, wobec których fundatora obciąża obowiązek alimentacyjny. W przypadku braku środków na wypłaty w pełnej wysokości, zarząd dokonywać ma ich miarkowania, aby nie pokrzywdzić żadnego z uprawnionych.

Jedna z poprawek, którą przyjął Sejm, zobowiązuje do przeprowadzenia przez rząd po 3 latach oceny działania ustawy o fundacji rodzinnej i przedstawienia jej parlamentowi.

Sejm odrzucił natomiast poprawki pozwalającej na stosowanie estońskiego CIT m.in przez udziałowców fundacji, co w ocenie Senatu zachęcałoby przedsiębiorców do kumulacji kapitału na inwestycje.

- Nieuwzględnienie tej poprawki w sprawie stosowania estońskiego CIT w żadnym wypadku nie podważa sensu stosowania fundacji rodzinnej dla udanej sukcesji i budowy wielopokoleniowego kapitału. Brak ten stwarza jedynie ryzyko dla dotychczasowych i przyszłych podatników tej formy opodatkowania. Można tego uniknąć przede wszystkim dzięki dobrej komunikacji z fundatorem, żeby nie wyrządził niedźwiedziej przysługi. A kluczem powodzenia nie jest sama rejestracja fundacji rodzinnej, ale zaplanowanie jej modelu biznesowego i potem jego obsługa. Szczególnie wtedy, kiedy zabraknie fundatorów - ocenia Tomasz Budziak, wiceprezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Teraz ustawa trafi na biurko prezydenta. Nowe regulacje mają wejść w życie po upływie trzech miesięcy od ogłoszenia.

Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o fundacji rodzinnej
Prawo karne
Fakty i mity o "lex Tusk". Czy kontrowersyjna ustawa wpłynie na wynik wyborów
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Prawo dla Ciebie
Lex Tusk: komisja ruszy przed wyborami, a odwołania do sądu już po nich
Prawo karne
Decyzje od ręki, spory na lata. Oto możliwy kalendarz prac komisji z Lex Tusk
Prawo
„Komisja może wezwać każdego, nie tylko Tuska. I każdemu wyrządzić krzywdę”
Sądy i trybunały
Sędzia Radzik nie będzie już wiceprezesem Sądu Apelacyjnego w Warszawie
Spadki i darowizny
Weszły w życie istotne zmiany w zachowkach