fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przetargi: zielone zamówienia publiczne to już nie tylko szansa, ale konieczność

Adobe Stock
Przeciwdziałanie zmianom klimatu odbywa się na wielu płaszczyznach aktywności sektora publicznego. Jedną z nich powinny być tak zwane zielone zamówienia publiczne.

Zielone zamówienia są częścią zrównoważonych zamówień publicznych, obok zamówień społecznie odpowiedzialnych. Kraje Unii Europejskiej (ale też jej instytucje) od wielu już lat aktywnie wdrażają nie tylko konkretne rozwiązania prawne, ale też szereg aktów o charakterze soft law mających na celu upowszechnienie zakupów publicznych sprzyjających środowisku. Wymiernym efektem tego typu działań są konkretne przykłady zastosowania zielonych zamówień publicznych w praktyce. Podobnemu celowi będzie także służyła nowoprzyjęta ustawa Prawo zamówień publicznych, która zacznie obowiązywać w Polsce od 1 stycznia 2021 roku.

Klimat „sprzyja" zmianom

Zmiany klimatu i energia wskazane zostały przez Komisję Europejską w 2010 roku jako jeden z pięciu wymiernych celów Unii Europejskiej na rok 2020. Osiągnięcie celu 20/20/20 w zakresie klimatu i energii zakładało zmniejszenie o przynajmniej 20 proc. emisji gazów cieplarnianych, wzrost udziału energii odnawialnej...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA