Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: spóźniona faktura

Możliwe jest wykazanie wewnątrzwspólnotowego nabycia dopiero po otrzymaniu spóźnionej faktury – poprzez korektę rozliczenia za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy. Wcześniejsza kontrola może jednak zarzucić spółce zaniżenie daniny.

Publikacja: 21.10.2015 02:00

Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów: spóźniona faktura

Foto: Fotolia.com

Organy podatkowe akceptują jeszcze alternatywny sposób rozliczenia VAT z tytułu WNT w sytuacji, gdy podatnik otrzyma fakturę od unijnego dostawcy po upływie trzech miesięcy, licząc od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT.

Krok po kroku

Rozliczenie VAT z tytułu WNT w sytuacji spółki opisanej w pytaniu w powyższym artykule mogłpby przebiegać następująco:

– podatek należny  i naliczony  z tytułu WNT podatnik wykazuje  dopiero w  korekcie deklaracji VAT-7 za czerwiec  złożonej po otrzymaniu faktury od kontrahenta, tj. w przypadku spółki po 8 października 2015 r.;

– podatek naliczony z tytułu tego WNT (odliczony w korekcie deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 r.) spółka zmniejsza w pierwotnej deklaracji VAT-7 za wrzesień 2015 r., jeśli otrzymała tę fakturę 8 października 2015 r. i przed złożeniem deklaracji VAT-7 za wrzesień 2015 r. złożyła korektę deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 r. (jeżeli korektę deklaracji VAT-7 za czerwiec 2015 r. spółka złożyłaby dopiero po rozliczeniu września 2015 r., to za wrzesień 2015 r. powinna zmniejszyć podatek naliczony także składając korektę deklaracji VAT-7);

– podatek naliczony z tytułu WNT spółka zwiększa w pierwotnej deklaracji VAT-7 za październik 2015 r. w sytuacji gdy otrzymała fakturę 8 października 2015 r. i w deklaracji VAT-7 za październik 2015 r. (ewentualnie w korekcie deklaracji VAT-7 złożonej przed złożeniem deklaracji VAT-7 za październik 2015 r.) pomniejsza odliczony za czerwiec 2015 r. (w drodze korekty deklaracji VAT-7).

Taki sposób rozliczenia potwierdziła np. Izba Skarbowa w Katowicach w interpretacjach z 17 czerwca 2014 r. (IBPP4/443-182/14/PK, IBPP4/443-180/14/PK).

Ze stanowiskiem tym należy się zgodzić, gdyż podatnik może rozliczać podatek naliczony w drodze korekty deklaracji. Takie prawo daje mu art. 86 ust. 13a ustawy o VAT. Jeżeli podatnik w odniesieniu m.in. do wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy lub w jednym z dwóch kolejnych okresów, to może on obniżyć kwotę podatku należnego poprzez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od końca roku, w którym powstało prawo do odliczenia VAT.

Jest pewne ryzyko

Jednak taki sposób rozliczenia podatku naliczonego z tytułu WNT wiąże się z pewnym ryzykiem. Jednym z warunków odliczenia VAT z tytułu WNT jest, jak już wspomniano, wykazanie podatku należnego od tego WNT we właściwym okresie rozliczeniowym.

Alternatywny sposób rozliczenia transakcji zakłada, że poprzez korektę deklaracji rozlicza się nie tylko podatek naliczony, ale również podatek należny z tytułu WNT. Oznacza to, że do czasu złożenia korekty deklaracji i rozliczenia w niej podatku należnego nie jest spełniony warunek określony w art. 86 ust. 10b pkt 2 lit. b ustawy o VAT, tj. podatnik nie uwzględnił podatku należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której jest obowiązany rozliczyć ten podatek.

Uwaga! Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej – w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą (art. 81b § 1 pkt 1 ordynacji podatkowej). Korekta złożona w tym czasie nie wywołuje skutków prawnych (zob. art. 81b § 1 pkt 1 o.p.).

Jeżeli w spółce opisanej w pytaniu zostałaby wszczęta kontrola podatkowa za czerwiec 2015 r. przed otrzymaniem faktury od włoskiego kontrahenta i uwzględnieniem stosownych korekt, a jednocześnie w trakcie kontroli okazałoby się, że spółka nie rozliczyła podatku należnego od WNT, to należy się liczyć z tym, że organy podatkowe mogłyby uznać, iż została zaniżona kwota podatku należnego, a jednocześnie odliczenia podatku naliczonego z tytułu tego WNT. Dlatego nie poleca się tego alternatywnego sposobu rozliczenia podatku należnego i naliczonego od WNT do stosowania na stałe, lecz jedynie w wyjątkowych sytuacjach, kiedy podatnik znacznie spóźni się z rozliczeniem z fiskusem.

—Marcin Szymankiewicz doradca podatkowy

WNT

Organy podatkowe akceptują jeszcze alternatywny sposób rozliczenia VAT z tytułu WNT w sytuacji, gdy podatnik otrzyma fakturę od unijnego dostawcy po upływie trzech miesięcy, licząc od miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu WNT.

Krok po kroku

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił