fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Ulga na zakup nowych kas fiskalnych online przed terminem wymiany

Fotolia.com
Przedsiębiorca już teraz odliczy po 700 zł na zakup trzech nowych kas fiskalnych online, nawet jeśli musi to zrobić dopiero od 2021 r.

Skarbówka potwierdza, że podatnik skorzysta z ulgi, jeśli wymienił stare kasy na kasy online półtora roku przed terminem. Taką odpowiedź otrzymał przedsiębiorca, który od kilku lat świadczy usługi opieki medycznej. W 2011 r. skorzystał z ulgi na zakup trzech kas fiskalnych (3 x 700 zł). Do 31 grudnia 2020 r. musi wymienić kasy starego typu na kasy online. Wnioskodawca kupił jednak trzy nowe kasy już w czerwcu 2019 r. i od lipca prowadzi sprzedaż z ich użyciem, przesyłając dane do Centralnego Repozytorium Kas. Chciał potwierdzić, że może ponownie skorzystać z prawa do ulgi. Wątpliwości budzi jednak fakt, że wymienił kasy przed terminem przewidzianym dla jego działalności terminem, czyli 1 stycznia 2021 r.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przypomniał, że obowiązująca od 1 maja 2019 r. nowelizacja ustawy o VAT zobowiązuje podatników z określonych branż do używania kas rejestrujących online. W pierwszej grupie, która będzie musiała je wprowadzić od 1 stycznia 2020 r., znajdą się przede wszystkim stacje benzynowe i warsztaty samochodowe. Od lipca 2020 r. obowiązek obejmie m.in. placówki gastronomiczne, hotele i najem krótkoterminowy. Od stycznia 2021 r. – m.in. lekarzy, dentystów, prawników, fryzjerów i kosmetyczki.

Nowe regulacje przewidują też zwrot wydatków w wysokości 90 proc. ceny zakupu (bez podatku), ale nie więcej niż 700 zł. Ulga dotyczy trzech grup podatników

– u których powstał obowiązek prowadzenia ewidencji i którzy rozpoczęli ewidencję sprzedaży w obowiązujących terminach przy użyciu kas online;

– u których nie powstał obowiązek prowadzenia ewidencji i którzy dobrowolnie rozpoczną prowadzenie ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas online oraz wcześniej nie stosowali innych rodzajów kas;

– zobligowanych do wymiany kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii na kasy online ze względu na działalność prowadzoną w określonych ustawą branżach.

Wnioskodawca świadczący usługi, w zakresie których od 1 stycznia 2021 r. powstanie obowiązek ewidencji sprzedaży za pomocą kas rejestrujących online, będzie mógł skorzystać z ulgi na zakup tych kas, nawet jeśli wcześniej już takiego odliczenia dokonał, na dotychczas użytkowane urządzenia fiskalne – napisał w interpretacji dyrektor KIS.

Numer interpretacji: 0111-KDIB3-2.4012.461.2019.2.MD

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA