fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Status podmiotu sprzedającego towar używany a możliwość zastosowania przez kupującego procedury VAT marża

Adobe Stock
Status podmiotu sprzedającego towar używany, dzieło sztuki lub antyk decyduje o możliwości zastosowania przez kupującego procedury VAT marża przy późniejszym zbyciu tych przedmiotów.

- Czy sprzedaż towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, które zostały nabyte w celu odsprzedaży od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (i niebędących podatnikami VAT), może być opodatkowana w formie VAT marża? – pyta czytelniczka.

Stosownie do art. 120 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, przepisy o opodatkowaniu marży dotyczą dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, które podatnik nabył od osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem VAT lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej. A zatem w przypadku nabycia (celem ich odprzedaży) towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków od osób fizycznych nieprowadzących gospodarczej (i nie- będących podatnikami VAT) podatnik może do dostawy tych towarów zastosować procedurę VAT marża. W praktyce nabycie od osób indywidualnych jest g...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA