VAT

Puste faktury - skarbówka będzie ściagać nieuczciwych przedsiębiorców

123RF
Firmy, które odliczały VAT lub obniżały podatki dochodowe na podstawie fikcyjnych dokumentów, będą ścigane. Rząd zachęca też do korekty rozliczeń.

Wiceminister finansów Paweł Gruza zapowiedział w środę weryfikację rozliczeń podatników, którzy używali pustych faktur.

– Ustalimy emitentów pustych faktur i znajdziemy je w rozliczeniach podatników. Już wkrótce będziemy w stanie precyzyjnie określić obszary nadużyć – powiedział na konferencji.

Nie zdradził, jakie narzędzia zostaną wykorzystane do tego celu. Ostrzegł jednak przedsiębiorców, aby „absolutnie nie korzystali z tego typu nadużycia". Polecił też, by zweryfikowali swoje rozliczenia VAT i podatków dochodowych. W rozmowie z „Rzeczpospolitą" powiedział natomiast, że zachęca wszystkich, którzy używali pustych faktur, do skorygowania rozliczeń. Chodzi o dokumenty, które nie odzwierciedlają rzeczywistej transakcji. Fikcyjny bywa towar lub usługa, ich liczba i wartość, a nawet wystawca. Korzystający z takich faktur nieuczciwy przedsiębiorca odlicza na ich podstawie VAT oraz koszty uzyskania przychodów w PIT lub CIT, by zapłacić niższe podatki.

Gruza zapowiedział też weryfikację sprzedawców, którzy nie ewidencjonują VAT na kasach fiskalnych.

– Dzięki nowym narzędziom informatycznym będziemy w stanie dużo bardziej precyzyjnie określać, także w odniesieniu do przeszłości, te lokale, instytucje i sklepy internetowe, które nie odprowadzały VAT od konsumpcji prywatnej – powiedział wiceminister.

Paragony pod lupą

Skarbówka określi „konkretne NIP, które mają niecharakterystyczne, nietypowe statystyki dotyczące paragonów fiskalnych".

W ciągu miesiąca zostanie też podjęta decyzja o budowie centralnego rejestru faktur. Gruza zaznaczył, że priorytetem jest łatwość obsługi nowego systemu. Zmiany mają być „prawie niezauważalne dla przedsiębiorców".

Ministerstwo przedstawiło dane, według których luka w VAT w latach 2007–2015 wzrosła z 7,1 mld zł do 50,4 mld. Dochody z VAT w latach 2008–2015 wzrosły o 21 mld zł. Tymczasem tylko w pierwszym półroczu 2017 r. wpływy z VAT wzrosły o 17,6 mld zł.

Firmy sceptyczne

– Obserwujemy uszczelnienie systemu podatkowego, które nie odbija się na uczciwych przedsiębiorcach – powiedział Gruza.

Wyjaśnił też, że dzięki informatyzacji urzędy skarbowe szybciej wypłacają zwrot VAT.

Według Agnieszki Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej przedsiębiorcy nie odczuli jednak dotychczas zmian w terminach wypłaty zwrotu, które są podobne jak w poprzednich latach.

– Przedsiębiorcy liczą na to, że dzięki m.in. JPK zauważymy za jakiś czas znaczące usprawnienie i przyspieszenie procesu weryfikacji firm ubiegających się o zwrot VAT – mówi Durlik.

Łukasz Kempa z firmy doradczej Grant Thornton wskazuje natomiast, że polepszenie wyników budżetu odbyło się kosztem pogorszenia płynności finansowej szczególnie w branży budowlanej, w której od początku 2017 r. obowiązuje system tzw. odwróconego VAT. Zredukował on szarą strefę, ale zmusił podwykonawców do wielomiesięcznego oczekiwania na zwroty VAT. Firma Grant Thornton wyliczyła, że w budżecie zatrzymano dzięki temu aż 8,5 mld zł. ©?

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: monika.pogroszewska@rp.pl

Opinia

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, wspólnik w KNDP, przewodniczący Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan

Dzięki informatyzacji procesów rozliczeniowych puste faktury, używane do wyłudzeń VAT lub obniżenia podatków dochodowych, mogą być wkrótce całkowicie wyeliminowane z rynku. Skarbówka będzie mogła porównać dane z Jednolitego Pliku Kontrolnego z danymi z kas fiskalnych online. Szybko wykryje przypadki, w których dany podmiot kupuje np. towar o dużej wartości, czego nie odzwierciedla niska wartość sprzedaży. Porównanie danych będzie też podstawą przeprowadzenia kontroli za poprzednie lata. Zapowiedzi MF są też sygnałem dla firm, które korzystały w przeszłości z pustych faktur, by skorygowały rozliczenia, co pozwoli m.in. uniknąć sankcji. Przedsiębiorcy oczekują natomiast rozwiązań, które poprawią sytuację podatników uwikłanych w proceder wyłudzeń przez nieuczciwych kontrahentów.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL