VAT

VAT: Obsługa kart płatniczych zwolniona z podatku

www.sxc.hu
Część usług świadczonych przez organizacje płatnicze nadal będzie nieopodatkowana – zapewnia skarbówka i wymienia ich przykłady.

Minister finansów wydał interpretację ogólną w sprawie rozliczania usług pomocniczych do finansowych. Wyjaśnia wątpliwości związane ze zmianą VAT-owskich przepisów.

Przypomnijmy, że do końca czerwca na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT zwolnione z podatku były usługi stanowiące element usługi finansowej i ubezpieczeniowej. Przepis ten powodował dużo sporów (m.in. z powodu wątpliwości co do zgodności z unijną dyrektywą) i od 1 lipca został zlikwidowany. Czy oznacza to, że usługi pomocnicze są od tej pory opodatkowane? Z interpretacji ogólnej ministra finansów wynika, że nie wszystkie.

Organizacje i agenci

Interpretacja dotyczy kompleksowej obsługi transakcji płatniczych dokonywanych za pomocą kart płatniczych. Wykonują ją organizacje płatnicze oraz agenci rozliczeniowi. Chodzi m.in. o autoryzację kart i transakcji, przetwarzanie i rozliczanie transakcji, obsługę kart. Pobierane są za to cykliczne opłaty, stanowiące wynagrodzenie usługodawcy.

Czy te czynności powinny być obciążone VAT? Decydujący jest tu art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Przepis ten zwalnia z podatku m.in. usługi wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych.

Trzeba rozdzielić

Zdaniem ministra finansów na jego podstawie zwolnione z VAT mogą być kompleksowe czynności wykonywane przez organizacje płatnicze na rzecz agentów rozliczeniowych i wydawców kart płatniczych oraz agentów rozliczeniowych na rzecz akceptantów. Chodzi zwłaszcza o:

– autoryzację transakcji polegającą na weryfikacji transakcji i karty, jej aktualności oraz zgodności danych użytkownika, dostępności środków na jego koncie,

– przekazywanie środków od użytkownika,

– rozliczenie transakcji obejmujące przetwarzanie i przesyłanie oraz udostępnianie danych niezbędnych do ustalenia wynagrodzenia poszczególnych uczestników transakcji.

Opodatkowane natomiast będą czynności administracyjne i techniczne, przykładowo:

– usługi sporządzania wszelkiego rodzaju raportów niezwiązanych ściśle i niewarunkujących transferów środków pieniężnych (np. przygotowanie informacji w celach marketingowych),

– usługi szkoleniowe udostępniane przez organizacje płatnicze, niezwiązane ściśle z transferami środków (np. dotyczące promowania marki).

numer interpretacji: PT6.8101.5.2017

masz pytanie, wyślij e-mail do autora: p.wojtasik@rp.pl

Opinia

Magdalena Jaworska, radca prawny, menedżer w Crido Taxand

Uchylenie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT dotyczącego zwolnienia usług pomocniczych do usług ubezpieczeniowych i finansowych nie oznacza automatycznie, że są opodatkowane podstawową 23-proc. stawką. Przedsiębiorcy, którzy je świadczą, muszą przeanalizować, czy nie mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie innych przepisów, na przykład art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy o VAT. Właśnie ten przepis zastosował minister finansów, zgadzając się na zwolnienie z podatku części usług organizacji płatniczych (np. MasterCard, Visa) na rzecz agentów rozliczeniowych i wydawców kart. Oczywiście interpretacja nie rozwiązuje wszystkich wątpliwości, czynności związanych z kartami płatniczymi jest bowiem dużo więcej, niż ona wymienia.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL