fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Paweł Gruza, wiceminister finansów o tzw. odwróconym VAT: Od 2018 r. wydzielone konto dla kwoty VAT

123RF
System podzielonej płatności zastąpi odwrócony VAT i zapobiegnie wyprowadzaniu pieniędzy za granicę – mówi wiceminister finansów.

Rz: Zapowiada pan, że już na początku maja poznamy projekt dotyczący podzielonej płatności VAT. Czy obejmie on wszystkie branże?

Paweł Gruza: System podzielonej płatności (split payment) będzie dobrowolny dla wszystkich podatników. Zakładamy natomiast, że będzie obligatoryjny dla tych branż, które są w największym stopniu narażone na nadużycia. W praktyce obejmie więc obowiązkowo te branże, w których obecnie obowiązuje tzw. VAT odwrócony (reverse charge), czyli np. stalową, elektroniczną, budowlaną czy obrót złomem. Chcemy „wyjąć" poszczególne branże z systemu reverse charge i wprowadzić tam podzieloną płatność.

Na czym będą polegać zmiany?

System podzielonej płatności będzie polegać na tym, że nabywca zapłaci za towary lub usługi kwotę brutto (z VAT), która zostanie podzielona na dwa strumienie płatności. Kwota netto (bez VAT) wpłynie na konto sprzedawcy, a kwota podatku wpłynie na wydzielone subkonto, z którego sprzedawca będzie mógł regulować swoje zobowiązania z tytułu VAT wobec urzędu skarbowego lub wobec swoich dostawców.

Tymczasem mechanizm odwróconego VAT (reverse charge) polega na tym, że VAT zamiast sprzedawcy rozlicza nabywca. Nabywca płaci sprzedawcy kwotę netto, a VAT sam wpłaca do urzędu skarbowego. Rozwiązania te wykluczają się, gdyż w systemie reverse charge sprzedawca nie otrzymuje VAT.

Dlatego system podzielonej płatności zastąpi odwrócony VAT dla poszczególnych branż. Pozwoli to urzędom na lepszą kontrolę przepływów VAT. Zapobiegnie też natychmiastowemu wyprowadzaniu pieniędzy za granicę, co jest typowe dla przestępstw karuzelowych.

Kiedy nowe rozwiązania wejdą w życie?

Chcemy, by dobrowolny system split payment wszedł w życie 1 stycznia 2018 r. Jako rozwiązanie obligatoryjne zostanie wprowadzony albo w tym samym czasie, albo będzie włączany sukcesywnie dla poszczególnych branż, w których obecnie obowiązuje reverse charge.

Do jego wdrożenia wydaje się być konieczna zgoda Komisji Europejskiej. By ją uzyskać, będziemy składać wnioski derogacyjne odrębne dla poszczególnych branż. Ze wstępnych ustaleń wynika, że nie będzie problemów z uzyskaniem zgody Komisji.

Dlaczego podzielona płatność nie będzie obligatoryjna dla wszystkich podatników? Czy nie pozostawia to pola do nadużyć?

W pierwszej fazie chcemy skoncentrować się na branżach wrażliwych na wyłudzenia podatkowe. Natomiast już po wdrożeniu zmian dokonamy ich oceny i nie wykluczamy rozszerzenia split payment.

Jakie będą zachęty do stosowanie tego systemu?

Dla branż, w których będzie split payment będzie obligatoryjny, planujemy np. szybszy zwrot podatku. Podstawową zachętą będzie jednak zwiększone bezpieczeństwo i zabezpieczenie przed ryzykiem uwikłania w wyłudzenie VAT. W branżach, gdzie podzielona płatność będzie obowiązkowa, przewidujemy natomiast sankcje za odstępstwa od nowych zasad.

Omawiamy rozwiązania techniczne tego systemu z sektorem bankowym. Wydzielenie subkont nie jest skomplikowanym zabiegiem informatycznym, więc zarówno dla banków jak i dla przedsiębiorców nie powinno to być problemem.

Planowane zmiany budzą obawy m.in. branży budowlanej. Przedsiębiorcy musieli na początku 2017 r. wdrożyć odwrócony VAT dla podwykonawców, a już w 2018 r. będą musieli stosować split payment. Czy ministerstwo nie obawia się chaosu?

Prowadzimy dialog z przedstawicielami branży budowlanej. Jestem pewien, że uda się uniknąć chaosu.   —rozmawiała Monika Pogroszewska

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA