Zaniechanie projektu nie przekreśla prawa do odliczenia VAT - interpretacja podatkowa

Spółka ma prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od wydatków poniesionych w związku z planowanym debiutem giełdowym, nawet jeśli ostatecznie do niego nie dojdzie.

Publikacja: 08.04.2019 05:10

Zaniechanie projektu nie przekreśla prawa do odliczenia VAT - interpretacja podatkowa

Foto: 123RF

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 marca 2019 r. (0112-KDIL2-3.4012.686.2018.3.IP).

Spółka planowała debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w formie pierwotnej oferty publicznej. Upublicznienie akcji spółki na rynku giełdowym nie miało się wiązać z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki, tzn. nie była planowana emisja nowych akcji spółki. Nie planowano również podwyższenia wartości nominalnej akcji już istniejących.

Czytaj także: Bez faktur podatku nie odliczysz - VAT

Spółka poniosła wiele wydatków związanych z przygotowywaniem się do wejścia na giełdę. Koszty te obejmowały m.in. doradztwo prawne, usługi audytorskie oraz wsparcie związane z promocją oferty publicznej spółki. W trakcie prac nad debiutem okazało się, że ze względu na specyficzną sytuację prawną dotyczącą gruntów należących do spółki, w ocenie Komisji Nadzoru Finansowego, przeprowadzenie oferty publicznej akcji spółki naruszyłoby prawo pierwokupu nieruchomości rolnych przysługujące Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa. Ponieważ w ocenie spółki, sam proces przygotowania się do wejścia na GPW przyniósł spółce wymierne korzyści, a rozwiązanie sporu prawnego z KNF nie wydawało się możliwe w rozsądnym trybie i terminie, spółka zdecydowała się zrezygnować z debiutu na GPW. W związku z tym postanowiła potwierdzić w drodze indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, że pomimo ostatecznej rezygnacji z wejścia na GPW, przysługuje jej prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych w tym zakresie.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zgodził się ze stanowiskiem spółki i uznał, że prawo do odliczenia VAT od wydatków poniesionych w związku z debiutem na GPW przysługuje również w sytuacji zaniechania projektu.

komentarz eksperta

Krzysztof Ugolik, doradca podatkowy, menedżer w dziale prawnopodatkowym PwC

Kwestia utrzymania prawa do odliczenia VAT w przypadku poniesienia wydatków na inwestycję czy projekt, który ostatecznie nie zostanie zrealizowany, niejednokrotnie bywa przedmiotem sporu pomiędzy podatnikami i organami podatkowymi. Z zasady neutralności VAT można wywodzić, że prawo do odliczenia VAT w takich sytuacjach, zasadniczo nie powinno być kwestionowane. W tym konkretnym przypadku organ zgodził się ze stanowiskiem podatnika. Warto więc prześledzić okoliczności, na które organ powołał się, uzasadniając swoje stanowisko.

Po pierwsze, organ zwrócił uwagę na to, że decyzja o zaniechaniu debiutu na GPW wynikała przede wszystkim z okoliczności pozostających poza kontrolą spółki. Chodzi tutaj o brak zgody KNF na wejście na giełdę. Można się zastanawiać, czy stanowisko organu byłoby inne, gdyby decyzja o zaniechaniu projektu była świadomym działaniem spółki. W mojej ocenie, jeżeli taka decyzja byłaby uzasadniona, to również w przypadku świadomego działania spółki prawo do odliczenia VAT powinno być utrzymane. W szczególności przy skomplikowanych, długoterminowych projektach może się okazać, że zmiany w gospodarce, w otoczeniu regulacyjnym czy globalnej koniunkturze powodują, iż kontynuowanie danego projektu staje się na pewnym etapie nieracjonalne. Aby ograniczyć straty, lepiej jest porzucić projekt, niż go realizować, z góry wiedząc, że nie przyniesienie on zamierzonych efektów.

Drugim ważnym elementem analizy dokonanej przez organ było ustalenie związku pomiędzy debiutem na GPW a działalnością spółki opodatkowaną VAT. W tym konkretnym przypadku spółka prowadziła działalność zasadniczo opodatkowaną VAT (czynności zwolnione z VAT stanowiły marginalny ułamek działalności). Jednocześnie sam debiut giełdowy mógł się przełożyć wyłącznie w sposób pośredni na działalność opodatkowaną VAT spółki. Wskazano m.in., że podmioty notowane na GPW cieszą się większym zaufaniem zarówno klientów, jak i kontrahentów czy banków, dzięki czemu są w stanie zawierać korzystniejsze umowy. Ponadto rygorystyczne procesy związane z raportowaniem sytuacji finansowej podmiotów publicznych powodują, że wzrasta dyscyplina finansowana i transparentność rozliczeń. Debiut na GPW może zostać wykorzystany również od strony marketingowej, m.in. jako forma upowszechnienia informacji na temat spółki i prowadzonej przez nią działalności. Tego typu argumentacja okazała się skuteczna i organ potwierdził, że wydatki na debiut giełdowy, co do zasady, mają wystarczająco silny związek z działalnością spółki, aby umożliwić jej prawo do odliczenia VAT. Stanowisko to zasługuje na aprobatę. Zawężające rozumienie związku z prowadzoną działalnością prowadzi do nieuzasadnionego ograniczania prawa do odliczenia VAT przez podatników.

Tak wynika z interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 marca 2019 r. (0112-KDIL2-3.4012.686.2018.3.IP).

Spółka planowała debiut na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) w formie pierwotnej oferty publicznej. Upublicznienie akcji spółki na rynku giełdowym nie miało się wiązać z podwyższeniem kapitału zakładowego spółki, tzn. nie była planowana emisja nowych akcji spółki. Nie planowano również podwyższenia wartości nominalnej akcji już istniejących.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP